1 / 2 sider - klik for at bladre

'Nederen forældre' kampagnen: analyse af budskab

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

'Nederen forældre' kampagnen: analyse af budskab er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (603 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 27. januar 2020.

Denne opgave analyserer Rådet for Sikker Trafiks kampagnefilm 'Nederen forældre', som opfordrer unge til at bruge cykelhjelm. Den indeholder et resume af filmen, en redegørelse for kampagnens formål og målgruppe, samt en vurdering af de anvendte virkemidler. Opgaven diskuterer også budskabets effektivitet.

Redaktørens vurdering
7 God
En velstruktureret analyse af en kampagnefilm, der redegør for budskab, målgruppe og virkemidler. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • cykelhjelm
  • forældre
  • humor
  • kampagneanalyse
  • rådet for sikker trafik
  • trafiksikkerhed
  • unge
  • virkemidler

Nederen forældre er blevet et hit blandt unge og forældre. ”Nederen forældre nederen er Kærlighed” er en sjov og kiksede film.

Af [NAVN A]

Resume:

Kampagnen Nederen forældre er blevet filmet af Rådet for Sikker Trafik. Kampagnefilmen handler om en teenager, der skal i skole, men hans forældre siger, han skal have cykelhjelm på, og det gider han ikke, så han bliver sur og går. Bagefter begynder hans forældre at synge om, at selvom hans forældre er nederen, elsker de ham stadig, de gør kun de ting, fordi de elsker ham og vil beskytte ham. I kampagnen er der nogen scener, hvor forældrene prøver at være ligesom de unge, og de bruger nogen ord som unge ville bruge for at gøre den noget mere interessant for de unge, men de er meget kiksede, og på den måde er de meget sjove.

Min mening:

For det første mener jeg, at kampagnen Nederen Forældre kommer med et fint budskab om, at unge skal være mere sikre i trafikken og huske at bruge cykelhjelm. Jeg synes, at det er fint nok at køre med cykelhjelm, men nogle gange orker jeg ikke selv at køre med cykelhjelm, og jeg mener selv, at jeg ser rimelig dum ud med cykelhjelm på, så nogle gange kører jeg ikke med cykelhjelm og det er også lidt nederen, når ens far siger at man skal køre med cykelhjelm, men han ikke selv gør det og det får bare mig mindre lyst til at køre med cykelhjelm. For det andet mener jeg, at folk burde være mere koncentrerede, når de cykler, i stedet for at måske snakke i telefon, eller bruge den mens de cykler. De skal køre mere sikkert i trafikken og lade være med at haste, og tage chancer i trafikken. Fx ved at køre over for rødt, fordi man ikke kan se nogle komme, eller skynde sig over, lige når det er blevet rødt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver