Kære direktør for den Færøske Centralbank, Petur Bjarnason
Eftersom at I på Færøerne har valgt at løsrive jer fra Danmark og valgt at blive en selvstændig nation, med jeres egen valuta, skal vi finde den helt rigtige løsning, for at gavne jer færinger bedst muligt fremadrettet.
Vi kan kigge på to kurssystemer, som består af henholdsvis:
Mulighed: Delvist faste kursforhold
Vælger I at fokuserer på mulighed 1, som er det delvist faste kursforhold, hvilket betyder at jeres valuta bliver ”bundet” sammen med en anden valuta, hvor at der er mulighed og plads til små udsving, inden for nogle bestemte og satte grænser. Lande som har brugt denne mulighed, er lande som Danmark, der har indgået et samarbejde om et delvist fast kurssystem med euroen, som også er kendt som ”ERM2-samarbejdet”. Dette fungerer super godt, men der vil selvfølgelig altid være både ulemper og fordele ved alle valg:
En af fordelene er, at ved samhandel med lande der handler med den valuta, som man indgår et samarbejde med, så er virksomhederne fra begge lande sikre på hvad valutaen er værd, så der ingen store udsving bliver. En af ulemperne for dette kunne være, at det er landets centralbank som skal styre valutakursen og holde den inde for nogle fastsatte rammer. Dette bliver gjort ved, at man kan købe og sælge valuta, eller ved at man ændrer renten i landet. Det vil altså sige, at den pengepolitik som centralbanken lægger, er bundet til at man sikrer valutakursen og derfor kan man ikke tilrettelægge kursen til at følge med efterspørgslen.
Det er gratis at oprette en konto