1 / 5 sider - klik for at bladre

Baggrundsartikkel

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Baggrundsartikkel er en dansk-opgave fra 2020 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (1.810 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 6. januar 2021.

Dette er en baggrundsartikel om krigen i Afganistand. Den beskriver den nuværende situation i Afghanistan og forklarer hvorfor der stadig ikke er fredeligt.

Af Malin Andersen 22. November 2019 5.000 kilometer fra vores lille trygge land ligger Afghanistan. Et stort fattigt land som i den grad oplever store lidelser. Landet har gennem mange år været præget af krig og ødelæggelse. Men hvordan kan det være, at landet efter så mange år stadigvæk ikke er fredeligt og sikkert? Begyndelsen Tidligt, d. 11 September 2001 stjæler nitten terrorister fra terrororganisationen al-Qaeda fire fly. To passagerfly, som er styret af terrorister, flyver direkte ind i World trade centers tvillingetårne. Begge tårne bliver ramt af hver sit fly. Det tredje fly rammer USA’s forsvarsministeriums administrationsbygning, Pentagon. Det fjerde fly styrter ned i en mark i Pennsylvania, da passagererne kæmper imod terroristerne. 2.996 mennesker ender med at dø. Den 19. september 2001 udråber USA Osama Bin Laden fra terrororganisationen al-Qaeda som værende den skyldige. USAs daværende præsident George W. Bush kræver af Afghanistans Taleban-styre, at de skal give dem Osama Bin Laden. Taleban giver nemlig tilladelse til at Osama Bin Laden og al-Qaeda kan opholde sig og have træningslejre i Afghanistan. Hvis ikke Taleban vil udlevere Osama Bin Laden, vil USA gå i krig m?ed Afghanistan. Men Tale? ban nægter, da de ikke synes der er beviser for at al-Qaeda udførte terrorangrebet. På denne baggrund bliver der d. 7. oktober 2001 indledt et luftangreb mod Afghanistan. Det rammer bl.a. Afghanistans hovedstad Kabul, lufthavnen i Kandahar samt byen Jalalabad. Man får også bombet al-Qaedas træningslejre, og Talebans luftforsvar bliver angrebet. Disse angreb fører til at Kabul d. 12. november 2001 falder. De små byer der ligger langs grænsen til Iran er også faldet. Nu er “krigen mod terrorisme” for alvor begyndt. Angrebene gør, at Tal?e?ban og al-Qaeda flygter til et sted nær den pakistanske grænse. Efter krig i ni uger får USA og deres allierede heriblandt Storbritannien fjernet Tal?e?ban-styret. I 2002 går Danmark ind i krigen. I august 2002 begynder Danmark nemlig at sende specialstyrker afsted til Afghanistan. Demokrati Målet bliver derefter at sørge for demokrati og fred, så derfor indsættes der en overgangsregering som skal lede landet midlertidigt. Overgangsregeringen skal ledes af Hamid Karzai. I 2004 bliver det første demokratiske præsidentvalg af landet afholdt. Præsidenten Hamid Karzai vinder med 55% af stemmerne. Krigen forløber sig de næste

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver