1 siders PDF

Pressemeddelelse om festivalen 'Mit Europa' i Kolding

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Pressemeddelelse om festivalen 'Mit Europa' i Kolding er en dansk-opgave fra 2020 til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (353 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 8. januar 2021.

Pressemeddelelse om den nye festival 'Mit Europa', der afholdes i Kolding fra den 8. til 10. juni. Festivalen tilbyder et bredt program med standup, graffiti, debatcafe, parkour, poetry slam og musik med kunstnere som Kesi og Morten Breum. Formålet er at skabe et positivt samlingspunkt for unge og mindske konflikter med lokalbefolkningen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet pressemeddelelse med klar struktur og relevant indhold om en festival. God som inspiration til genreøvelser i dansk.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • debatcafe
  • festival
  • kolding
  • mit europa
  • musikfestival
  • parkour
  • poetry slam
  • pressemeddelelse
  • standup
  • ungekultur

Festivaler over hele Danmark har fået vokseværk de seneste år, der opstår mange nye og andre bliver større og større. Vi er så heldige, at vi til sommer får besøg af en helt ny festival, ved navn “Mit Europa”. En festival, som indebærer standup, graffiti, debatcafe, parkour, poetry slam, speakers corner og selvfølgelig en masse fed musik. Den har allerede besøgt Aarhus, Vejle og Herning. Unge strømmede til fra de omkringliggende byer og der blev festet til langt ud på natten.

Dørene åbner torsdag den 8. juni kl. 16:00 på Skolebakken 52, 600 Kolding. Torsdag vil blive fyldt med standup, parkour, debatcafe, lounge musik, gode vibes og en masse andet. Fredag åbner pladsen kl. 17:00, hvor der vil blive sat op til et kæmpe raveparty i det store telt. Der vil blive serveret gode drinks, og der kommer musikere og DJ´s fra hele Europa, hvor Danmark er repræsenteret med intet mindre end Kesi, Ude af kontrol og Morten Breum. Lørdag vil der blive hygget, spist god mad og drukket en masse bajer. Man vil på sammentid blive underholdt af speakers corner, poetry slam og en masse god musik.

Mange unge mødes ofte, på bænke, skoler eller andre steder for at samle sig om at drikke alkohol, da de ofte ikke er velkomne i mange hjem. Men problemet med det, er ofte larm som forstyrrer naboerne omkring. Det skaber ofte konflikter, og skaber dermed en ond cirkel mellem unge og lokalbefolkningen. Vi prøver derfor at lave et samlingspunkt for unge, hvor de alle sammen kan mødes og feste uden, at det skal være et problem for nogen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver