Forrige Side af Camping fp9
Næste Side af Camping fp9
Side 1 af 6

Camping fp9

   
Fag: Matematik
Uploadet: 01/04/2020
Klassetrin:9. klasse
Antal sider:6
Downloadet: 0 gange
Filinfo: pdf-formatpdf-format (114KB)
aidinvafajoofar gav 3.0 stjerner af 5 Log ind for at downloade Camping fp9
Skribentens beskrivelse af Camping fp9
1.1 - Du skal vise med beregning at det koster 308 kr. 43*2 + 82*2 + 58 Hvilket tilsammen giver 308 kr 1.2 - Hvor mange penge koster det for dem at overnatte 12 dage? 308*12 Det koster dem 3696 kr. 1.3 - Skriv et udtryk for n antal dage 308 * n Udtrykket er 308*n 1.4 - Hvor mange penge skal de mere betale for at overnatte en nat på Camping Havblik end på Camping Sollyst? Pris for Camping Havblik pr overnat = 86 * 4 = 344 kr. Pris for Camping Sollyst pr overnat = 308 kr. 344 - 308 = 36 kr. De skal betale 36 kr mere pr overnat 1.5 - Undersøg hvor mange nætter de skal overnatte for at det bliver billiger vi prøver med 6 nætter: 325 kr : 100 = 3,25 kr => 3,25 kr * 6 = 19,5 kr => 325 kr - 19,5 kr = 305,5 De skal sove 6 nætter eller mere



Du er ikke logget ind...

Du skal logge ind før du kan downloade opgaver på Opgaver.com

E-mail:

Password:

Glemt password?

Husk mig  
Har du ingen bruger?

Opret en bruger nu

Eller

Opret en bruger på Opgaver.com

Din E-mail:

Vælg kodeord:

Fødselsår:

 eller 

Når du klikker på opret, accepterer du samtidig brugerbetingelserne for Opgaver.com

Bekræft din email

Vi har netop sendt dig en email med et aktiveringslink,
som du skal klikke på for at aktivere din konto.

OBS! Husk at tjekke om emailen ligger i "Uønsket post"!

Med venlig hilsen
Opgaver.com