1 / 4 sider - klik for at bladre

Fysikrapport om bølger på en guitarstreng

  • Fysik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fysikrapport om bølger på en guitarstreng er en fysik-opgave fra 2020 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (565 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 11. januar 2021.

Denne fysikrapport undersøger sammenhængen mellem bølgelængde, frekvens og hastighed på en guitarstreng. Rapporten beskriver forsøgsopstillingen, præsenterer målinger med forskellige belastninger og diskuterer resultaterne, herunder fejlkilder og regression. En bølgehastighed for en almindelig guitarstreng beregnes.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret fysikrapport med klar forsøgsbeskrivelse, resultater, beregninger og diskussion af bølger på en guitarstreng. Indeholder relevant teori og fejlkilder.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bølgehastighed
  • bølgelængde
  • fejlkilder
  • frekvens
  • fysikforsøg
  • guitar
  • regression
  • resonans
  • stående bølger

At undersøge, hvordan bølgelængde og frekvens hænger sammen på en guitar, og at se om vi kan finde en regel for, hvad der sker, når man spænder snoren.

Teoriafsnit:

Du skal præsentere bølgeligningen (bog side 105) og de begreber der hører til den (bølgelængde, frekvens, hastighed). Du skal give et eksempel på alle tre begreber og på anvendelse af bølgeligningen. Desuden skal du tegne en figur der viser de første 4 resonanser, og forklarer med tekst hvordan man kan finde bølgelængden for hver af dem, hvis man har målt snorens længde L.

Dette er udført i opgaven.

Udførelse:

En snor spændes op som vist på figuren.

Snorens spænding ændres ved at hænge forskellige lodder i enden med trissen. Snorens længde måles fra trisse til bølgegiver. Frekvensen indstilles på ca. 10 Hz, og der skrues op for amplituden indtil vi kan mærke, at svingningsapparatet bevæger sig op og ned. Derefter justeres frekvensen, indtil der kommer flotte stående bølger. Der findes herefter stående bølger ved andre frekvenser på i alt 4 målinger pr. lod. Herefter varieres der med lodderne ved at lægge lodder med forskellig vægt i vægtskålen. Dette gøres med 5 forskellige lodder.

Resultater og beregninger:

Snorlængde L = 1,40 m

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver