Hunden snerrer. Hjørnetænderne er blanke af savl, og kæbernes snappen sender et lufttryk mod mit skød. Jeg står med 300 gram hash tapet fast til mit maveskind, fra lige under brysterne ned til pubeshårene.
Sådan starter Junkiehunde. Det starter i en razzia på Christiania, hvor hovedpersonen Maria lige har være og købe stoffer. Der er spænding fra start til slut, og man keder sig ikke. Man bliver opslugt af personerne og fortryder ikke at man har læst den.
Junkiehunde er en del af romanen Nordkraft, skrevet af Jakob Ejersbos. Romanen er fra 2002. Den handler om identitetsproblemer ungdom, stoffer og misbrug. Den modtog i 2003 De Gyldne Laurbær, og har solgt over 120.000 eksemplarer.
Hovedpersonen Maria er Junkiehundes omdrejningspunkt. Hun er pusherfrau i Aalborg, og lever i et hårdt miljø i starten af 90´erne. Maria er en intelligent pige som befinder sig i en identitetskrise. Man oplever flere gange at hun er følsom.
Efter razziaen på Christiania, lærer vi Maria lidt bedre at kende. Hun er i begyndelsen af 20´erne, og at hun er kærester med Asger som styrer en del af narkosalget i Aalborg. Asger har forbindelse til rockerne, og kan skaffe stoffer i god kvalitet.
Da Maria er kærester med Asger, har hun fri adgang til stoffer, og er også afhængelig af hash. Da hun får gratis stoffer, skal hun stille Asgers lyster i form af sex. Med tiden bliver Maria træt af Asger og vil forlade ham fordi, han er meget nedladende overfor hende. Det sker i takt med, at han mister status. Her bliver Asger lige så meget en junkiehun som hans rottweilere, da han nu skal adlyde hans ´´ejer´´
Det er gratis at oprette en konto