1 / 4 sider - klik for at bladre

Jehovas vidner: tro, regler og udstødelse

Det er gratis at oprette en konto

Jehovas vidner: tro, regler og udstødelse er en projektopgave-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (725 ord, ca. 3 min. læsning) og blev 6. juli 2026.

Denne medborgerskabsopgave fra 9. klasse dykker ned i Jehovas vidner. Opgaven redegør for troens oprindelse, dens grundlægger Charles Taze Russell, og hvad Jehovas vidner tror på, herunder deres fortolkning af Bibelen og troen på Harmageddon. Den beskriver også de strenge regler for medlemmer, såsom forkyndelse, menighedsmøder og forbud mod blodtransfusion. Endvidere behandles årsager til at bryde ud af fællesskabet og de alvorlige konsekvenser ved udstødelse, herunder tab af socialt netværk og psykiske problemer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid 9. klasses opgave om Jehovas vidner, der dækker tro, regler og konsekvenser ved udstødelse. God struktur og relevant indhold for målgruppen.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • charles taze russell
  • harmageddon
  • jehovas vidner
  • medborgerskab
  • regler
  • religion
  • samfund
  • sekt
  • tro
  • udstødelse

Jehovas vidner

Lavet af: [NAVN A]

Dato: 18/11 - 22/11 2019

Klasse: 9.kl.

Arbejdsspørgsmål:

Hvad er deres tro?

Hvem startede Jehovas vidner?

Hvad går det ud på?

Hvad er deres regler?

Hvor finder Jehovas vidner sted?

Hvad er en rigssal?

Hvad betyder det at blive udstødt?

Hvornår opstod Jehovas, og er det stadig en ting i dag?

Hvor udbredt er det?

Hvordan og hvor meget påvirker det medlemmernes hverdag?

Indholdsfortegnelse

Forside og arbejdsspørgsmål…………… ……side 1

Indholdsfortegnelse……………………............side 2

Problemformulering og indledning…………....side 2

Inde i Jehovas vidner.... … ......... ......................side 3

En mellemting........… ......... ......... ...................side 4

Udstødt...............................................................side 5

Konklusion……………………………….… ....side 6

Kilder..................................................................side 7

Problemformulering:

I min medborgerskabsopgave i 9 klasse har jeg overordnet omkring folk og frihed men jeg har valgt at dykke ned i Jehovas vidner. Jeg vil gerne finde ud af, hvem der startede troen op. Hvad der egentlig menes med troen. Hvor der foregår hvornår det foregår og hvordan.

Indledning:

Min interesse i at lave en opgave om Jehovas vidner, er baseret på filmen “to verdener”. Jeg har altid undret mig over hvorfor de ikke har de samme regler som kristne, eller folk der ikke er medlem af nogen tro.

Inde i Jehovas vidner

Hvad er Jehovas vidner:

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver