Han blev kendt for at erobre mexico for spanien. Ødelægger aztekernes hovedstad og på det tidpunkt verdens største by Tenochtitlan det gjorde han blot 27 år efter Columbus’ første rejse tilAmerika.
Han opløste aztekekerriget under kejser moctezuma II, og banede dermed vejen for etableringen af den spanske kolonimagt på det amerikanske fastland. Hernán Cortés, som skulle blive Mexicos erobrer, blev i 1519 leder af en ekspedition. Han havde forhåbninger om at finde meget guld, inden man drog afsted. I alt var de ca. 500 mand, 16 heste og nogle få kanoner. Blandt de indfødte havde man længe varslet en lyshudet, skægget, guds komme. De indfødte havde endvidere helliget året 1519 til Quetzalcoatl ¨Den Store Hvide Gud¨.
Da de indfødte derfor på kysten så, at Cortés var hvid, en leder blandt sine mænd, og at han kom i et stort skib med hvide sejl, løb de i hast til deres hersker, Montezuma, og bekendtgjorde, at ¨Den Store, Hvide Gud¨ var ankommet. Dette havde en slående virkning på Montezuma. Han huskede, at da han blev kronet som kejser, havde præsterne i den aztekiske kult givet ham denne påmindelse.
"Denne trone tilhører ikke dig, du har den blot til låns, og en dag skal den overgives til Ham, som den retmæssigt tilhører."
Det er gratis at oprette en konto