En 7. klasse pa? Tæring skole har indsamlet ting som betød noget for dem selv, da de ville bevise overfor en ven, at livet havde en betydning. Det hele endte desværre med bizarre fund, en nedbrændt lade og en død dreng.
Det hele startede med drengen Pierre Anthon fra 7.A, som sad i et blommetræ og fortalte sine venner, at intet i livet havde betydning. ”Alting er ligegyldigt, intet betyder noget.” De ord er angiveligt blevet råbt af Pierre Anthon gang pa? gang vennerne gik forbi blommetræet.
Børnene fra 7.A samlede betydningsfulde ting ind, oglagde det hele i en bunke, og daalle havde fundet en ting sombetød noget for dem, vidste deat der var noget der betødnoget. ”Bunken af betydning”blev opbygget af hele klassen,og indeholdt mange makabre
ting, såsom: et par grønne
sandaler, Dannebrog, en kistemed et dødt barn, Jesus pa? korset og et hundehoved. Disse ting er dog blot 5 ud af 21 ting som blev fundet. Alle
Det er gratis at oprette en konto