1 siders PDF

Tyskerpigerne under og efter besættelsen

  • Religion
  • 10. klasse
  • Afleveret til 4
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Tyskerpigerne under og efter besættelsen er en religion-opgave fra 2021 til 10. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 1 side (316 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 26. juni 2026.

Denne opgave redegør for de såkaldte tyskerpigers situation i Danmark under og efter 2. verdenskrig. Den beskriver den offentlige ydmygelse, de blev udsat for, samt internering og de sociale konsekvenser for både kvinderne og deres børn. Opgaven belyser også manglen på præcise tal for antallet af berørte.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven giver en informativ redegørelse for tyskerpigernes skæbne under og efter besættelsen. Selvom den er kort, indeholder den relevante fakta og kan give inspiration.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 2. verdenskrig
  • besættelsen
  • dansk historie
  • krigsbørn
  • kvinder
  • retsopgør
  • tyskerpiger
  • ydmygelse

Man mener at der var over 40.000 - 60.000 piger som man mente var tyskerpiger men der findes ingen præcise tal.

Der var mange piger som også blev kaldt en tyskerpige fordi at deres nabo havde anklaget dem for at have været sammen med en tysker, også selv om de ingenting havde gjort. Men hvis man først var anklaget så var der ingen vej tilbage.

De blev hentet, klippet skaldet.

De piger, der blev stemplet som ’tyskertøser’, blev afklædt i offentligheden, fik barberet håret af og blev sat på ladvogne og kørt rundt i byen, mens der blev råbt og spyttet af dem.

de danskere som var med til håne de piger fik 5 år til det før at man tog pigerne ind for at beskytte dem.

de kom i ´fængsel´ eller som det blev kaldt så en lejr og dette blev kun gjort for at beskytte disse piger for mere vold og ydmygelse.

Der er registreret mellem 10.000 og 12.000 norsk-tyske børn fra perioden.

hans mor fik frataget sit statsborgerskab lige som andre kvinder, der giftede sig med tyske soldater.

Hun forsøgte flere gange forgæves at at få tilladelse til at vende hjem til sit land.

Man kan ikke finde noget. Men tænker at hvis man blev opdraget af der skete de samme ting som der gjorde efter krigen. Men igen det er rigtigt svært og finde noget om!

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver