1 / 2 sider - klik for at bladre

Sociale medier: afhængighed og ungdomskultur

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Sociale medier: afhængighed og ungdomskultur er en dansk-opgave fra 2021 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (793 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 25. juni 2026.

Denne opgave reflekterer over unges forhold til sociale medier som Facebook, Snapchat og Instagram. Den undersøger fænomenet FOMO, afhængighed og hvordan online interaktion påvirker nærvær og personlige relationer. Opgaven diskuterer både de positive og negative aspekter af sociale medier i hverdagen.

Redaktørens vurdering
7 God
Velskrevet personlig refleksion over sociale mediers indflydelse på unge. Giver gode perspektiver på afhængighed og relationer.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • afhængighed
  • facebook
  • fomo
  • instagram
  • nærvær
  • online identitet
  • relationer
  • snapchat
  • sociale medier
  • ungdomskultur

Jeg sidder endnu engang med min telefon i hånden og tænker over det store spørgsmål ”snapchat, Facebook eller instagram?” Jeg vælger Facebook igen, og opdatere min startside, i håb om at der er kommet noget nyt op siden sidst. Men da det ikke er længe siden jeg opdaterede den sidst, er der ikke meget nyt, udover et par reklamer og få opslag i totalt ligegyldige grupper. Jeg scroller lidt, og længere nede er der en artikel. ”Tine Maries telefon for sjælden ro” er titlen, skrevet med store bogstaver. På daværende tidspunkt scrollede jeg selvfølgelig bare videre, få det lød da ikke særlig spænende. Men tanken rammer mig alligevel senere, titlen kunne sagtens have passet på mig selv og nok også de fleste andre unge. Vi lever i en tid hvor vi ville være fortabte uden telefonen, den kan jo alt! Og grunden til vores afhængighed er simpel, vores frygt er at gå glip af noget, og det ville da også være en katastrofe hvis det gik vores næse forbi, at Line og Emma er i fitness eller Jonas har fået helt nye sneakers.

En notifikation fra Snapchat lyser op fra skærmen og jeg skifter på rekordtid om fra Facebook til Snapchat. Jeg har fået et par snaps af nogle venner, og det er selvfølgelig vigtigt at svare, og så hurtigst muligt. Men hvorfor? Man for jo bare et ligegyldigt billede. Men hvis man skal holde kontakten med sine venner, er den uskrevne regel altså at man skal være på Snapchat - ellers er det næsten umuligt. Det mest ironiske er at vi bruger vores telefon til at være sociale ”sammen”, men når vi sidder med den i hånden, er det der hvor vi er mest antisociale.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver