Side 1 af 4

Analyse af 'Hvad laver i her?'

Analyse af 'Hvad laver i her?' er en dansk-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 4 sider (2.259 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 14. juni 2026.

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 10
  • 4 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Analyse af 'Hvad laver i her?'

Analyse af Peter Ronilds novelle 'Hvad laver i her?' fra novellesamlingen 'I morgen kommer paddehatteskyen' (1959). Opgaven undersøger novellens tema om overgangsfasen fra barn til voksen, med fokus på seksualitet og identitet. Den inddrager berettermodellen og perspektiverer til syndefaldsmyten og Anders Bodelsens 'Drivhuset'.

Uddrag fra opgaven

Analyse af ”Hvad laver i her?” Teksten ”Hvad laver i her?” er skrevet af Peter Ronild. Den blev for første gang trykt i novellesamlingen ”I morgen kommer paddehatteskyen”, 1959. Med novellesamlingen debuterede han som skønlitterær forfatter, hvori han i modernismens blanding af realisme og symbolisme søger tilbage til barndom og ungdom. Novellen handler om en dreng og en pige, som tilbringer en dag i deres sommerferie sammen, da alle de andre børn er på ferie. De aftaler at tage på salamanderjagt sammen. På jagten falder de ned i et vandhul, og deres tøj bliver helt gennemblødt. Derfor foreslår pigen, at

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver