Den 26. januar: onsdag formiddag havde nogen ansatte hældt syre ned i en tank, og 1400 blev evakueret.
[NAVN A]
Bad Fallingbostel: der var nogen ansatte der hældte syre ned i en tank med natrium blanding, der gik en kemisk proces i gang og den har ført til en stærk varmeudvikling og ophedning.
Der er 1400 indbyggere der er blevet evakueret, og 500 m rundt om fabrikken er alle offentlige bygninger og skoler blevet lukket, og trafikken blevet stoppet.
Katastrofetilstand: brandvæsnet er kommet og har prøvet at afkøle den, men den bliver ved med at blive varmer. Nogen eksperter prøver at pumpe blandingen ud af tanken.
Billedet blev taget lige da brandvæsnet var kommet.
Interview: jeg fik fat i en af de ansatte og de siger ”vi har hørt de har prøvet at pumpe det ud, nu var det ikke mig der var der men jeg ved jo de fik helt syre i natriumblandingen. men vi blev jo helt bange fordi alarmen gik i gang”
Jeg fik også fat på en af de beboere der bor tæt på fabrikken ”jeg sidder jo bare i min stue og jeg ved ikke helt hvad der sker, fordi lige pluslig kunne jeg høre noget larm udenfor. Jeg ser så ud ad vinduet at folk skynder sig ud fra fabrikken”
Det er gratis at oprette en konto