1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af podcasten 'Farvel til Moskva' fra Genstart

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af podcasten 'Farvel til Moskva' fra Genstart er en dansk-opgave fra 2022 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.128 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 11. juni 2026.

Denne opgave analyserer DR-podcasten 'Farvel til Moskva' fra serien Genstart, udgivet den 11. marts 2022. Fokus er på en ung russisk mands flugt fra Rusland under Ukraine-krigen og hans psykiske proces. Opgaven anvender begrebet 'defektiv fortælling' og undersøger podcastens brug af stemning, lyd og interviewteknik til at formidle historien.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af en aktuel podcast med fokus på narrativ struktur og lyd. Giver et godt indblik i en russisk borgers perspektiv på krigen.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • anna ingrish
  • defektiv fortælling
  • farvel til moskva
  • genstart
  • lyd og stemning
  • medieanalyse
  • podcastanalyse
  • rusland-ukraine krigen

Podcasten jeg vil lave en analyse af, er en del af en podcast serie der hedder “Genstart”. Dr har lavet en podcast serie hvor de fortæller dig om tidens største og vigtigste nyheder i verden. Du får i podcasten en unik historie og kommer helt tæt på den aktuelle nyhed. Det afsnit jeg analyserer på, hedder farvel til Moskva, den er blevet udgivet den 11. marts 2022. Podcasten er udgivet af dr nyheds podcast genstart, og værten på programmet er Anna Ingrish.

Farvel til Moskva handler om situationen mellem Rusland og Ukraine, den handler om hvordan det er at være på den russiske side. Vi hører om en fyr der er splittet om hvad han skal gøre, han står i mellem at flygte eller blive i Rusland. Han er imod Putins poliske holdninger og mener ikke der skal være krig, han er også bange, får Ruslands økonomiske fremtid. Hans andet valg er at blive i Rusland, hvor han er vokset op og er omgivet at de folk han har nært. Han ender med at flygte fra sit hjem land og starte nyt liv med hans kæreste.

Vi befinder os lige nu i en tid hvor en ny krig er startet, næsten alle europæer er imod Putin. Men er Putin hele Rusland? Jeg tror mange glemmer det også er en hård tid for en normal russisk indbygger og leve i, mange russere har allerede mistet mange penge og job. Selvfølgelig er Ukraine de første man tænker på men, hvem tænker på fx. ham vi hører om som er flygtet. Det er hårdt miljø alle de indblandet i krigen befinder sig i.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver