Hans Christian Andersen (født 2. april 1805 i Odense, død 4. august 1875 på Rolighed i København) var en dansk digter og forfatter, der er verdensberømt for sine eventyr. Han var kendt for sine buketter og papirklip, og menes at have opfundet det flettede danske julehjerte. Han er en af den danske guldalders hovedpersoner. Han var desuden opfinderen af Tingseventyr, der er en undergenre af kunsteventyr.
Tommelise – calineczka
Den lille Havfrue – mala syrenka
Anne Hjælmsø Født:1949, Danmark. Bløde løg
Opvokset i Herlev og bor i dag i Ganløse på Sjælland.
Uddannet Hospitalslaborant (i dag hedder det bioanalytiker) fra Finsen. Blev i 1991 cand. mag. i dansk, kommunikation, erhvervsøkonomi fra Københavns Universitet. Tog i 1999 Vejleder uddannelse og Coach.
Foruden forfattergerningen, holder Hejælsø foredrag og oplæsninger, deltager i arrangementer. Arbejder som coach for private personer og for firmaer eller institutioner.Tekstforfatter til diverse artikler, og fagligelitteratur.
Anders Mattesen- Anders Matthesen (født 6. juli 1975 på Østerbro, København) er kendt under kunstnernavnet Anden. Han er dansk standupkomiker, skuespiller, sanger/rapper, sangskriver, musiker, manuskriptforfatter, forfatter, tegnefilmsdubber og instruktør. Matthesen er opvokset i Albertslund, som han ofte bruger som reference i sin standup.
Kim Fupz Aakeson Forfatter
Kim Fupz Aakeson er en dansk forfatter og har også virket inden for mange andre lignende erhverv. Han debuterede i 1984 med børnebogen Hvem vover at vække guderne, men har siden skrevet både noveller og romaner foruden børnebøger, ofte i samarbejde med illustratoren Cato Thau-Jensen.
Det er gratis at oprette en konto