1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Charlotte Strandgaards novelle 'Lykken lige nu'

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Charlotte Strandgaards novelle 'Lykken lige nu' er en dansk-opgave fra 2022 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (913 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 8. juni 2026.

Denne opgave analyserer Charlotte Strandgaards novelle 'Lykken lige nu' fra 1981. Den undersøger hovedpersonen Peters kamp med identitet og materielle ønsker, særligt hans ønske om en læderjakke for at passe ind. Opgaven diskuterer novellens temaer om ungdom, usikkerhed, familie og venskab kontra materialisme, samt miljø og personkarakteristik.

Redaktørens vurdering
7 God
Solid analyse af novellen 'Lykken lige nu' med fokus på temaer som ungdom, materialisme og identitet. Opgaven er velstruktureret og giver god indsigt i teksten.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 1980'erne
  • charlotte strandgaard
  • familie
  • identitet
  • lykken lige nu
  • materialisme
  • novelleanalyse
  • ungdom
  • venskab

Novellen handler om en dreng der hedder Peter, Peter vil rigtigt gerne have en læderjakke, så han kan blive en del af en klikke i ungdomsklubben. Peter vil rigtigt have den læderjakke så meget at han får det dårligt på mange måder. Peter tør ikke spørger hans mor om den, fordi de ikke har så mange penge. Peter syntes ikke han kan være med i klikken uden læderjakken. Og han er bange for at de ikke vil syntes om ham hvis han kommer i ungdomsklubben uden en læderjakke. Peter ligger sig til og sove efter en hyggelig aften med hans søster og mor. Han tager en cigaret fra hans mor og begynder at ryge, hans mor kommer ud i køkkenet hvor han er. Nu har han ikke lyst til at være med i klikken eller købe en læderjakke de ikke har penge til.

Begyndelsens af novellen er et spørgsmål. Slutningen er åben. Peter har fået øjnene op for sin familie, men hvad sker der når han kommer tilbage til skole.

Fortælleren er en 3 persons bundet fortæller. Historien bliver fortalt udefra, men man har kun kendskab til Peters følelser og omgivelser.

Hovedpersonen er Peter. Peter virker som en lidt indadvendt dreng, der ikke rigtigt har nogen venner, selvom han har én. Men det med han har mange venner tror han at han kan lave om på, hvis han får en læderjakke. Han bliver beskrevet som en med bøjle, briller og fedtet hår selvom han vasker hår hver dag. Peters mor bliver beskrevet som en meget tynd kvinde, men køn kvinde af hendes alder. Havde et indtryk af hun er en rigtigt rar og glad person. Hun prøver virkelig at få familien til at fungere, så alle er glade. Mette er Peters søster. Man får ikke så meget og vide om hende, men jeg tror hende og Peter har et godt forhold. Også selvom det har været stærkere.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver