Side 1 af 4

Analyse af Vita Andersens 'Jeg er forelsket i dig'

Analyse af Vita Andersens 'Jeg er forelsket i dig' er en dansk-opgave til 3.g el. lign, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 4 sider (1.445 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 7. juni 2026.

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Karakter 10
  • 4 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Analyse af Vita Andersens 'Jeg er forelsket i dig'

Dybdegående analyse af Vita Andersens knækprosa-digt 'Jeg er forelsket i dig'. Opgaven undersøger digtets sprog, herunder hverdagssprog og anafor, samt dets centrale temaer som ulykkelig forelskelse, længsel og tryghedsnarkomani. Der perspektiveres til digtsamlingen 'Tryghedsnarkomaner' og knækprosa-genren.

Uddrag fra opgaven

Jeg er forelsket i dig Vita Andersen Ulykkeligt forelsket. Det er der virkelig mange, der har prøvet at være eller er den dag i dag. Mange kender til følelsen, hvor man ser personen, man er forelsket i med en anden eller sågar får at vide, at han eller hun ikke har den samme interesse i en. Det er en meget svær følelse at sætte ord på, og mange gange sidder man med følelsen alene. Hurtigt bliver handling eller ikke handling overtænkt til at være den samme tanke i hovedet på én; man er ikke god nok til ham eller hende.

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver