1 siders PDF

Elias' tanker om online gaming og anonymitet

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Elias' tanker om online gaming og anonymitet er en dansk-opgave fra 2022 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (578 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 7. juni 2026.

Denne opgave handler om Elias, en 16-årig dreng fra Frederiksbjerg, og hans tanker om anonymiteten bag computerskærmen i spillet Valorant. Elias reflekterer over modstanderens identitet, liv og følelser. Teksten beskriver også Elias' hverdag med skole, familie, serier som 'Better Call Saul' og oplevelser under lockdown.

Redaktørens vurdering
7 God
En personlig fortælling om en teenagers tanker om online gaming, anonymitet og hverdagsliv. Teksten er velformuleret og giver et indblik i emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • anonymitet
  • familie
  • identitet online
  • lockdown
  • online gaming
  • refleksioner
  • teenageliv
  • valorant

Når [NAVN A] spiller mod det andet hold, undrer han sig tit om hvem der er bag skærmen, og hvem modstanderen er? Hvor modstanderen er gennem nettet? Endda også hvordan modstanderen har det? Gennem [NAVN A] computerskærm kan han aldrig rigtigt kunne se hvem, hvor eller hvordan modstanderen egentlig må have det når de så endelig spiller mod [NAVN A]. ”Kunne modstanderen spille på netcafé?”, ”Spiller modstanderen efter sin sengetid?”, ”har modstanderen mon sneget sig ind i sin forældres kontor for at spille?”, det er spørgsmål [NAVN A] nogle gange undrer sig over når han spiller mod den fremmede i computerspillet Valorant. [NAVN A] er 16 år og bor i Frederiksbjerg med hans mor, far og lillesøster. I fritiden bruger [NAVN A] det meste af hans fritid på at spille Valorant, som er et computerspil man spiller mod andre mennesker gennem nettet. Valorant er et holdspil, hvor man er fem spillere, mod andre fem spiller hvor man skal fokusere på at eliminere det andet hold. [NAVN A] bruger også sin fritid på at se Better Call Saul som er en Netflix serie, [NAVN A] siger at ”Better Call Saul er en forhistorie til Breaking Bad” som også er en kendt amerikansk krimiserie. Udover at se Better Call Saul, spille Valorant og bruge tid med sin familie går [NAVN A] også på en ungdomsuddannelsen Aarhus Katedralskolen. [NAVN A] startede på Aarhus Katedralskolen den 9. august og startede i grundforløbsklassen 12. Inden [NAVN A] startede på sin nye ungdomsuddannelse, nåede han at bruge sin sommerferie på at være rundt i Jylland hvor han blev underholdt godt med Metallica og Megadeath som er to kendte metal bands. Før sommerferien gik [NAVN A] på Læssøesgade skolen hvor han hver dag cyklede for at komme i skole. I 9. klasse i folkeskolen klarede [NAVN A] det utroligt godt efter han i 7. og 8. klasse havde lidt udfordringer bl.a. pga. Corona og lockdown.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver