1 / 2 sider - klik for at bladre

Oluf den 2: Konge af Danmark og Norge

  • Historie
  • 8. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Oluf den 2: Konge af Danmark og Norge er en historie-opgave fra 2022 til 8. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (796 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 6. juni 2026.

Redegørelse for Oluf den 2's liv og korte regeringstid som konge af Danmark og Norge. Dokumentet beskriver hans barndom, magtovertagelse som femårig under Margrete den 1's formynderskab, Danmarks udstrækning, konflikter med Hansestæderne og religion. Afslutter med Olufs unge død og myten om hans overlevelse.

Redaktørens vurdering
7 God
Gennemgang af Oluf den 2's liv og regeringstid. Teksten er velstruktureret og dækker relevante historiske aspekter, selvom sproget er uformelt og kilder mangler.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • danmarkshistorie
  • hansestæderne
  • kalmarunionen
  • kongerække
  • margrete den 1
  • middelalder
  • norge
  • oluf den 2
  • skandinavisk historie
  • valdemar atterdag

Oluf den 2 også kendt som Olav den 4 Håkossen blev født i Oslo Norge 1370 og dødede som kun 17-årig 1387 det vender jeg så tilbage til. Hans far Håkon den 6 af Norge og hans mor Magrete den 1 opfostrede Oluf i Akershus sammen med sin seks brødre i Norge som på det tidspunkt var en del af Danmark. som kun femårig blev det sagt at han blev konge efter sin bedste far Valdemar Atterdag døde, men han havde dog sin mor som formynder (som betyder at det var hende der lavede stort set alle opgaver og traf alle beslutninger for ham) Oluf eller Olav kald ham hvad du vil han fik så officielt tronen som 15-årig ved en harmonies der foregik i Slagelses Sankt Mikkels kirke som blev opført i 1300-tallet.

Størrelsen på Danmark der Oluf overtog tronen

Da Oluf overtog tronen i 1376, bestod Danmark af hele Sverige undtagen lige noget af skåne men det var bare et lille stykke. hele Norge noget af Finland Island og den nordøste Tyskland og det nordlige Estland og nogle småøer i England så det var ret stort land i forholdet til at han kun var fem år.

Konflikter

Danmark havde en stor konflikt med hansestæderne som var en forsamling a rige købmænds byer på den nordtyske kyst i 1300-tallet det stærkkede sig faktisk helt op til Estonien og andet så måske kan man sammenligne det med en voldsom fagforening (hanse er det tyske ord for gruppe). De var ret magtfulde men der kom dog ikke nogen krig under Olufs tid.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver