1 / 4 sider - klik for at bladre

Produktion og indkomst: faglige begreber i international økonomi

Det er gratis at oprette en konto

Produktion og indkomst: faglige begreber i international økonomi er en international Økonomi-opgave fra 2022 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (861 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 3. juni 2026.

Denne opgave forklarer centrale faglige begreber inden for produktion og indkomst, baseret på kapitel 3 i en IØB-lærebog. Den redegør for det økonomiske kredsløb, forskellen på BNP og BNI, samt hvordan offentlig produktion og hjemmeproduktion tæller med i BNP. Desuden behandles begreber som årets priser, faste priser og forsyningsbalancen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Opgaven giver en klar og dækkende besvarelse af flere centrale økonomiske begreber i et Q&A-format. Indholdet er fagligt relevant og kan give god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • årets priser
  • bni
  • bnp
  • dagpenge
  • faste priser
  • forsyningsbalance
  • indkomst
  • multiplikatorvirkning
  • produktion
  • økonomisk kredsløb

Figur 3.3 er en beskrivelse af det økonomiske kredsløb, hvor man bla. kan aflæse de forskellige relationer mellem sektorerne. For eksempel kommer der varer fra virksomheder til udlandet og omvendt. Udlandet importerer også varer til husholdningerne. Det samme med den offentlige sektor, der leverer varer og tjenester (tjenesteydelser som fx hospitalsophold, undervisning, ekspertbistand), dette bliver leveret af arbejdsydelser fra husholdninger og varer fra virksomheder. Mellem virksomheder og husholdninger løber forbrugsudgift og indkomst.

Forklar figur 3.4

Forskellen på de to er at i denne model har man opdaget at alle indtægter er også en udgift og omvendt

Forklar at ”enhver udgift også er en indtægt”

Hvad der er en udgift til forbrugsvarer for husholdningen, er en indtægt (salgsindtægt) for virksomheden. Hvad der er en lønudgift for virksomheden, er en indtægt (indkomst) for husholdningen.

Hvad sker der i pengekredsløbet, hvis Regeringen sænker arbejdsløshedsdagpengene med 20 %

Vil der ske en kraftig forbedring af statsfinanserne, fordi denne væsentlige udgift reduceres. Men da dagpengene samtidig er en indtægt for de arbejdsløse, vil disse være nødsaget til at mindske deres forbrug. Virksomhedernes afsætning vil derfor falde, og fyringer bliver nødvendigvis konsekvensen. Arbejdsløsheden vil følgelig stige – og flere vil komme på dagpenge.

Hvordan defineres BNP

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver