Sprog: Dansk, nemt og forståeligt, kan virke en lille smule Grænse overskridende.
Trykkeri: Nørhaven Bool A/S, Viborg.
Genre: Novelle-samling.
Målgruppe: Drenge fra 14 års alderen (bestemt ikke for de sarte piger, eller for den sags skyld sarte drenge). Jeg vil fraråde børn at læse den!
Novellerne i novelle-samlingen ”Skarpe Sving”, omhandles der en række emner: Spritkørsel, voldtægt, død, vold og seksuelt overgreb. Gennem 8 forskellige drenge oplever man de værste sider af livet. Og for en gangs skyld er det ikke en teenage-bog om teenage-problemer; nej det er en bog om de problemer men som menneske kan komme ud i mere eller mindre selvforskyldt.
Ingen af drengene i denne bog kommer, så vidt jeg ved, fra rige eller dårligt stillede familier. Det er den klassiske gennemsnitsteenager, der er på det forkerte sted på det forkerte tidspunkt, eller som i et øjeblik mister dømmekraften, hvilket får katastrofale følger både for dem selv og deres omgivelser. De er alle gode mennesker, og netop derfor er bogen så gribende. Det kan være din sidekammerat, din bedste ven, din klassekammerat, din fætter, din bror eller din søn du læser om i denne bog! Der er ingen bøller, stofmisbrugere eller forsømte drenge. Hvilke jeg mener, er et klart plus. Det er bare almindelige unge mennesker.
Det er gratis at oprette en konto