1 siders PDF

Karakteristik af Christoffer: kønsidentitet og ondskab

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Karakteristik af Christoffer: kønsidentitet og ondskab er en dansk-opgave fra 2022 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (315 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 3. juni 2026.

En dybdegående karakteristik af Christoffer, en 15-årig dreng der føler sig fanget i en pigekrop. Opgaven udforsker hans svære barndom med en alkoholisk mor, hans kamp for accept, og hans unikke syn på ondskab. Den belyser også hans sociale isolation og selvmordsforsøg.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Detaljeret karakteristik af en kompleks karakter med fokus på kønsidentitet, familieforhold og psykologiske temaer. Giver god indsigt i karakterens baggrund og motivation.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • barndom
  • ensomhed
  • familieforhold
  • karakteranalyse
  • kønsidentitet
  • ondskab
  • psykologi
  • transkønnethed
  • ungdom

Christoffer mener selv, at han er en dreng født i en pigekrop. Der er dog ingen i hans familie, der vil forsøge at lære og forstå Christoffers situation. Kun bedstemødrene Mona og Karen-Inge forstår ham. Han elsker dem. I slutningen af bogen opdager han årsagen til, at han føler sig fanget i den forkerte krop. Årsagen er, at det ikke skulle være muligt at fortsætte deres slægt. Hvis Christoffer bliver kønsskifteopereret, vil han ikke længere kunne få børn. Derfor kan hans slægt ikke videregives. Christoffer er 15 år og i teenageårene. Han havde en meget svær barndom. Det var ikke nemt for Christoffer med sin mor, som drikker hver dag og ikke kender til sin far. Der er enorm ondskab og had i ham. Dette er på grund af hans usikkerhed og ensomhed. Christoffer har forsøgte at dræbe sig selv flere gange, men hans mor bemærkede hver gang og kørte ham på hospitalet. Christoffer siger selv, at han er et ondskabskar, der flyder over, hver gang nogen trykker ind i ham. Han siger også, at det højeste formål med ondskab ikke er at ødelægge, men at fremme ondskab. Desuden mener han, at som alt andet i verden vokser ondskaben. Det går heller ikke godt i skolen. Christoffer går på en privatskole betalt af sin bedstemor. Han laver en masse ballade i skolen og har været ved at blive bortvist flere gange. Han har ingen venner. De fleste synes, Christoffer er mærkelig. Blandt andet fordi han har et ekstremt højt temperament. Christopher ville selvfølgelig ligne alle andre drenge så meget som muligt og har derfor kort hår med stupper, som han selv klipper. Han er meget tynd og splejset og går derfor i løst drengetøj.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver