1 / 5 sider - klik for at bladre

Analyse af Asger Ladefogeds pressefoto fra Paris

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Asger Ladefogeds pressefoto fra Paris er en dansk-opgave fra 2023 til 9. klasse. Fylder 5 sider (1.047 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 2. juni 2026.

Denne opgave indeholder en analyse af Asger Ladefogeds pressefoto, der skildrer eftervirkningerne af terrorangrebet i Paris i 2015. Opgaven gennemgår fotografiets indre og ydre komposition, personernes roller, miljøets betydning og anvendte virkemidler som lys og farver. Fortolkningen fokuserer på temaer som sorg og håb i kølvandet på tragedien.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Struktureret analyse af et pressefoto med fokus på komposition, virkemidler og fortolkning. Giver god indsigt i billedets budskab og kontekst.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • asger ladefoged
  • fotografi analyse
  • håb
  • komposition
  • paris terrorangreb
  • pressefoto
  • sorg
  • symbolik

Her ses fjerde fotografi i Berlingskefotograf Asger Ladefogeds fotoserie, der i otte billeder beskriver de to terroranslag i Paris. Dette fotografi er fra andet terrangreb, der 13.november tog livet af 130 mennesker. Her er vi foran to restauranter, hvor i alt 14 personer mistede livet.

Info

Hvor er fotografiet udgivet? Avis, internettet, blad, udstilling osv.

Berlingske

Hvem er fotografen?

Asger Ladefoged

Hvornår er fotografiet taget?

13. november, 2015

Hvilken slags fotografi er det? (format)

Pressefoto

Komposition

Indre komposition (handling)

Rengøring af blod efter terror angrib i Paris.

Hvad ser man på fotografiet?

En mand der sprøjter vand på fortovet, for at tjerne blod for ofrene der er døde. En man står i cafevinduet og kigger ud, det samme gør en kvinde i døren.

Er der en historie / handling?

Hvis man læser billede teksten er der masser af historie og handling. Min research viser at der d.13-14 november 2015 var en serie eksplosioner og skudepisoder flere steder i Paris. Det var terror og islamisk Stat stod bag. Angrebet begyndte d.13/11 klokken 21:15 og sluttede klokken 00:58 den 14/11/2015.

Udspiller der sig en konflikt?

Billedet er taget lige efter konflikten. Altså terrorangrebet. 368 blev såret og 129 civile mennesker døde + 7 terrorister.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver