Jeg har valgt fordybelsesområdet ungdoms noveller og som prøveoplæg “den blomstrende have”. Novellen er skrevet af Naja Marie Aidt som er en dansk digter og forfatter. Aidt debuterede i 1991 med digtsamlingen “Så længe jeg er ung”. Hun har siden skrevet digte, noveller, dramatik, sange og børnebøger. I 2012 udgav hun sin første roman “Sten saks papir”.
Novellen “Den Blomstrende Have” blev offentliggjort i 1993 som en del af novellesamlingen Vandmærket. Novellegenren har mange kendetegn der viser sig i “Den Blomstrende Have”. Som for eksempel at noveller typisk har et afgrænset miljø, i det her tilfælde forgår historien kun i sommerhuset. Et andet kendetegn kan være at historien er bygget op omkring et enkelt handlingsforløb, hele handlingen er omkring Thomas og Eriks sommerferie i et sommerhus.
Analyse:
Noget der også kendetegner en novelle, er at persongalleriet i vores historie er meget begrænset, dvs. at læseren ikke skal forholde sig til for mange personer og kan koncentrere sig meget om handlingen.
Personerne i “Den Blomstrende Have” - Erik, Thomas, Mette, Morfar og Mormor.
Personkarakteristik af de vigtigste personer:
Erik -
Er 14 år gammel. Erik er Thomas´ bedste ven. Han er lidt mere nysgerrig når det gælder det der med piger, men tør ikke være ærlig omkring det i starten. Han kan godt lide Mette, og er interesseret i at finde ud af mere omkring det der med piger. Han er måske lidt pinlig over at han kan lide Mette. Nogle gange siger han sin mening lige ud. Først gang han har prøvet at være forelskede. Han skal måske til England 1 år fordi hans far har fået et job derover. Bor på værelse med Thomas og Michael på kostskolen.I slutningen af novellen er han blevet klogere og mere moden end Thomas.
Det er gratis at oprette en konto