1 / 9 sider - klik for at bladre

Religion i vikingetiden: overgang til kristendom og sagaanalyse

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 9 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Religion i vikingetiden: overgang til kristendom og sagaanalyse er en dansk-opgave fra 2023 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 9 sider (3.103 ord, ca. 13 min. læsning) og blev publiceret 26. maj 2026.

Opgaven redegør for religionens rolle i vikingetiden og belyser overgangen til kristendommen i Danmark. Uddrag af 'Gisle Surssøns Saga' analyseres med fokus på genretræk og fremstillingen af religion. Teksten perspektiveres til dens historiske samtid og andre danske tekster.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for religionens rolle i vikingetiden og overgangen til kristendommen, suppleret med analyse af 'Gisle Surssøns Saga'. Velfunderet med gode kilder.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • danmarkshistorie
  • gisle surssøns saga
  • hedenskab
  • kristendom
  • nordisk mytologi
  • religion
  • religionsskifte
  • sagaer
  • vikingetiden

Der ønskes ved hjælp af fremstillingsstof og selvvalgte kilder (mindst 2 kilder) en redegørelse for religionens rolle i vikingetiden. I din redegørelse skal også belyse overgangen til kristendommen i Danmark.

I forlængelse heraf analyseres og fortolkes uddraget af Gisle Surssøns Saga med særligt fokus på relevante genretræk og fremstillingen af religionens rolle.

Afslutningsvist skal du lave en perspektivering af teksten til dens historiske samtid samt til en eller flere tekster fra forløbet i dansk.

Opgavens omfang er 6-8 normalsider. Én side svarer til 2400 anslag (inkl. mellemrum). Forside, indholdsfortegnelse, litteraturliste, noter, figurer, tabeller og eventuelle bilag tæller ikke med i sideantallet.

Opgaven afleveres i Lectio mandag den 24. april 2023 kl. 8.00.

Jeg bekræfter med min underskrift, at opgavebesvarelsen er udarbejdet af mig, at jeg ikke har anvendt tidligere bedømt arbejde uden henvisning hertil, at jeg har kildehenvisninger til alt anvendt materiale, og at jeg i det hele taget ikke har fået uretmæssig hjælp.

Underskrift: _________________________________

Indholdsfortegnelse

Indledning

Vikingetiden strækker sig fra omkring år 800 til omkring år 1050. Det er en periode, der er kendetegnet ved, at nordeuropæere fra Skandinavien udførte krig, plyndring og erobringer. Dette er også kendt som vikingealderen. Vikingetiden begyndte, da nordboerne begyndte at sejle sydpå i deres skibe, kendt som langskibe, til England, Frankrig, Irland og andre dele af Europa. Dette skete i begyndelsen af 800-tallet. Nærmer periodiserer man efter angrebet på en kirke på Lindesfarde i 793. Det fortsatte indtil midten af 1000-tallet, da nordboerne blev integreret i det nye Europa. Vikingerne nåede også helt frem til Nordamerika og Rusland, hvilket er bevist af de arkæologiske fund, der er gjort, og de skriftlige kilder.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver