1 / 6 sider - klik for at bladre

Projektopgave om Naturkraft: Tiltrækning af børnefamilier

  • Geografi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Projektopgave om Naturkraft: Tiltrækning af børnefamilier er en geografi-opgave fra 2024 til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 6 sider (1.033 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 23. maj 2026.

Denne projektopgave for 9. klasse analyserer, hvordan oplevelsesparken Naturkraft kan øge sit besøgstal ved at tiltrække flere børnefamilier. Opgaven fokuserer på at udvikle nye aktiviteter, der både er underholdende og styrker børns interesse for naturen. Den inkluderer brainstorming af events, interviewspørgsmål, besøgstal og forslag til forbedringer baseret på spørgerunder med børn.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret projektopgave med klar problemstilling, dataanalyse og konkrete forslag til forbedring af Naturkraft. Giver god inspiration til projektarbejde.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • besøgstal
  • børn
  • børnefamilier
  • eventplanlægning
  • markedsføring
  • naturinteresse
  • naturkraft
  • oplevelsespark
  • projektarbejde
  • tiltrækning

Delemne: Hvordan tiltrækkes flere børnefamilier til Naturkraft?

Fokusområde: Børn

Problemstilling: Hvordan kan Naturkraft tiltrække flere børn, med fokus på både at have det sjovt og styrke deres interesse for naturen generelt? Hvordan fortsætter vi med at tiltrække lokale børn?

Emnebegrundelse: Vi har valgt at fokusere på at tiltrække flere børn, da vi synes at det er vigtig at komme ud i Naturen, og lære om naturens store kræfter. Samtidig er det en fordel at tiltrække børn, da det også bringer deres forældre med, hvilket vil betyde flere indtægter.

Grand opening event

brainstorming

Vejr quiz

Zip[NAVN B] over parken

Graver en flod hvor der kommer cykelbåd (med indgraveret højtaler)

Maskot som hedder palle pindsvin

Mini Scene

Hvis du køber en billet til Naturkraft, får du 20% rabat i Lalandia Søndervig ????

Interview spørgsmål

Hvorfor levede naturkraft ikke op til jeres forventninger?

Hvilken målgruppe vil i helst gerne tiltrække?

Arbejdspørgsmål

Hvor mange gæster har naturkræft om året?

= Besøgstallet i 2021 var 33.000. Besøgstallet i 2022 ender på 43.000. Hvilket er langt under deres forventninger, da de havde et mål om at opnå 280.000 om året.

Hvad synes børnene om Naturkraft? (spørgerunde)

(Her viser vi vores statistikker og snakker om hvorfor det er sådan)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver