1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af pressefoto: demonstration og politi

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af pressefoto: demonstration og politi er en dansk-opgave fra 2025 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (532 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 19. maj 2026.

Analyse af et pressefoto der viser en demonstration med politi i et industriområde. Opgaven redegør for billedets indhold, visuelle aspekter som beskæring, komposition, farver og lys. Den diskuterer fotografens fortælling og budskab om en eskalerende konflikt mellem statsmagt og folkelig vrede.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af pressefoto med fokus på visuelle virkemidler og budskab. God struktur og faglig terminologi.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • billedbeskæring
  • demonstration
  • dokumentation
  • fotoanalyse
  • komposition
  • konflikt
  • perspektiv
  • politi
  • pressefoto
  • visuel analyse

Fotografiets indhold og situationPå billedet ser vi en stor gruppe demonstranter eller aktivister der drager frem over en støvet og åben mark. Foran dem står flere politibetjente iført hjelme og uniformer. Betjentene forsøger tilsyneladende at holde flokken på afstand eller udøve kontrol i situationen. Ikke langt fra politiet udspiller der sig en åben plads – et industriområde med lave fabriksbygninger i baggrunden, og længere ude i horisonten kan vi ane en skovkant. Det virker som om billedet er taget i fuld klar dagslys, formentlig midt på dagen, og at vejret er let skyet.

Fotografen har fanget et på mange måder afgørende og hektisk øjeblik midt i et slags opgør. Der er bevægelse, uro og et vist element af kaos: støvet hvirvler op om benene på folk der løber eller farer frem, og politiet står i spænding. Fotografens valg af øjeblik er netop der hvor det ulmer, men før et egentlig voldeligt sammenstød finder sted.

Fotografiets visuelle aspekter

Billedbeskæring og perspektivFotografen har valgt en lav placering af kameraet lidt bag politiet således at vi ser scenen forbi betjentenes ryg og fra deres synsvinkel. Det skaber en fornemmelse af at være “inde i kampen” og til en vis grad på linje med ordensmagten, hvilket har stor betydning for oplevelsen af billedet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver