1 / 5 sider - klik for at bladre

Fotosyntese, respiration og CO? hos karse

  • Biologi
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fotosyntese, respiration og CO? hos karse er en biologi-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (1.427 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 10. september 2026.

Denne forsøgsrapport undersøger fotosyntese og respiration hos karseplanter og karsefrø. Opgaven redegør for forsøgets fremgangsmåde, forklarer de biologiske processer og analyserer resultaterne af CO₂-målinger i lys og mørke. Desuden diskuteres kontrolforsøg, variabelkontrol og relevante fejlkilder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid forsøgsrapport med klar struktur, detaljeret fremgangsmåde og grundig analyse af resultater, fejlkilder og variabelkontrol. Meget relevant for andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • atp
  • co2
  • eksperiment
  • fejlkilder
  • fotosyntese
  • glukose
  • karse
  • plantefysiologi
  • respiration

Aflevering – fotosyntese, respiration og CO? hos karse.

(hint man kan evt. læse og se denne videohjemmeside inden man går i gang: https://www.undervisningslokalet.dk/fotosyntese-og-respiration/)

I forsøget har vi målt CO?-koncentrationen i kamre med karseplanter og karsefrø, som enten stod i vindueskarmen eller i mørke. Derudover lavede vi et kontrolforsøg med vand.

Formål med de to forsøg: Karseplante og karsefrø:

Forsøgene har således to formål:

At undersøge fotosyntese og respiration hos karseplanter ved at måle ændringer i CO?-koncentrationen i et lukket kammer, når planterne står i henholdsvis lys og mørke.

At undersøge respiration og fotosyntese hos spirende karsefrø ved at sammenligne ændringer i CO?-koncentrationen, når frøene spirer i henholdsvis lys og mørke.

I skal i afleveringen have følgende afsnit med besvarelser af nedenstående punkter

1. Fremgangsmåde

Beskriv kort, hvordan forsøget blev udført.

Vi placerede en karseplante i en gennemsigtig, lukket skål for at undersøge, hvordan planten påvirkede koncentrationen af oxygen og carbondioxid over tid. I låget var der to huller, hvor vi placerede hver sin måler. Den ene måler registrerede udviklingen af carbondioxid, mens den anden registrerede udviklingen af oxygen i skålen. Vi tilsluttede et apparat, som registrerede og viste ændringerne af oxygen og carbondioxiden som grafer. Apparatet blev indstillet til at foretage 1 måling hver time i 72 timer. Efter forsøget kiggede vi på graferne for at undersøge, hvordan koncentrationen af oxygen og carbondioxid ændrede sig over tid.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver