1 / 3 sider - klik for at bladre

Boganmeldelse af 'Djævlebarnet'

  • Dansk
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Boganmeldelse af 'Djævlebarnet' er en dansk-opgave fra 2008, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (798 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 19. juli 2026.

Denne boganmeldelse af Mia Brandstrup Andersens gyserroman 'Djævlebarnet' giver et indblik i bogens uhyggelige handling. Opgaven redegør for genre, tid, tema og karakterer, herunder hovedpersonen Vigga og hendes oplevelser med et mystisk computerspil og ånder. Anmeldelsen fremhæver bogens spænding og anbefaler den til læsere fra 13 år.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid boganmeldelse med klar struktur, referat og analyse af genre, tema og karakterer. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • ånder
  • boganmeldelse
  • computerspil
  • djævlebarnet
  • gyser
  • mia brandstrup andersen
  • spænding
  • uhygge
  • vigga

Jeg har læst bogen Djævlebarnet, af forfatteren Mia Brandstrup Andersen, der er udgivet af forlaget Sesam. Jeg har ikke læst andre bøger af Mia B. Andersen, men hvis hun skriver lige så gode gyser, som denne her bog, ville jeg gerne læse flere. Jeg er ret sikker på, at Djævlebarnet ikke er en del af en serie. Der er ingen illustrationer i bogen, men der er en på forsiden, der forstiller en pige med et grønt, og et blåt øje. Der er ligeledes en illustration på bagsiden, hvor der står ”Elianas hævn” med kursiv skrift. Illustrationerne er tegnet af Lennart Forup.

Jeg tror bogen passer til alderen tretten og op efter. Bogen var nogle gange ret forvirrende i handlingen, men sværheden af teksten var tilpas at læse. Den var så spændende, at den var svær at lægge fra sig. Bogen var en min mor, havde lånt til mig, efter som jeg gerne ville læse en gyser. Jeg er ikke sikker på, over hvor lang tid bogens handlingstrækker sig, men jeg vil tror den forgår over et par måneder.

Genre:

Bogens genre er gyser, da den er rigtig uhyggelig og spændende at læse. Der sker mærkelige ting med mange ånder, som også hentyder til gyser genren. Selvfølgelig er jeg også sikker på det er en gyser, pga. bag i bogen står der: ”gyser”.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver