1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af filmen 'Kundskabens Træ'

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af filmen 'Kundskabens Træ' er en dansk-opgave fra 2008 til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (379 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 19. juli 2026.

Denne filmanalyse af Nils Malmros' 'Kundskabens Træ' fokuserer på temaer som ungdommens opvækst, mobning, venskab og socialt hierarki i en dansk mellemskole i 1950'erne. Opgaven diskuterer filmens budskab, dens brug af virkemidler og perspektiverer til den kristne syndefaldsmyte.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid filmanalyse af 'Kundskabens Træ' med fokus på temaer, karakterer og virkemidler. Giver god indsigt i filmens budskab og kontekst.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 1950'erne
  • filmanalyse
  • hierarki
  • kundskabens træ
  • mobning
  • nils malmros
  • opvækst
  • syndefaldsmyten
  • ungdom
  • venskab

Den foregår over 2-3 år. Den foregår omkring starten af 1958. Den er lavet i 1981.

Hovedpersonen/ hovedpersonerne: Elin, Anne Mette. Der er flere hovedpersoner fordi der er en stor splid mellem Anne Mette og Elin.

Hierarki: Elin er den i starten der er fremme i skoene og den alle kan lide. Men kommer så til at ligge nederst. Anne Mette kommer til at være den pige der styrer det hele. Anne Mette bliver jaloux på Elin fordi Elin er hende der er fremme i skoene især hos drengene.

Jeg/vi synes det er utrolig så meget disciplin der var dengang i forhold til i dag. Men det har jo selvfølgelig også noget at gøre med konsekvenserne dengang. Var der ballade blev de slået. Nu til dage kan man jo måske ende med at få lidt skæld ud eller en eftersidning.

Temaer: at vokse op, kærlighed(sexualitet), mobning, erindring, venskab, status, mellem skole. Titlen hentyder til den kristne syndefaldsmyte. Og titlen hentyder til at de unge vil tage hul på deres voksenliv så hurtigt som muligt. De vil i gang med deres voksenliv som indebærer kindkys og druk osv. Barndommen. Leg – uskyldig. Øgenavne: klister og trl. voksenverdenen: indsigt. Skyld – bevidst. Kundskab – seksualitet. Mobning – ondskab.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver