1 / 5 sider - klik for at bladre

Menneskehandel og trafficking: problemformulering og konklusion

Det er gratis at oprette en konto

Menneskehandel og trafficking: problemformulering og konklusion er en projektopgave-opgave fra 2009, afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (673 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 28. juli 2010.

Denne opgave præsenterer en problemformulering og konklusion for et projekt om menneskehandel og trafficking. Den redegør for emnebegrundelse, dataspørgsmål, forklaringsspørgsmål, vurderingsspørgsmål og handlingsspørgsmål. Opgaven undersøger konsekvenserne af menneskehandel, årsagerne til problemet, og hvad der gøres for at bekæmpe det, herunder regeringens handlingsplan.

  • danmark
  • magt og afmagt
  • menneskehandel
  • ofre
  • prostitution
  • regeringens handlingsplan
  • slavehandel
  • trafficking

Indholdsfortegnelse:

Overemne

Delemne

Emnebegrundelse

Problemstilling

Dataspørgsmål

Forklaringsspørgsmål

Vurderingsspørgsmål

Handlingsspørgsmål

Problemformulering

Konklusion

Produkt

En disposition over fremlæggelsen

Ting, der bruges ved fremlæggelsen

Litteraturliste

Overemne: magt/afmagt

Delemne: menneskehandel/ trafficking

Emnebegrundelse:

Sammenhæng mellem delemne og overemne:

De mennesker som har magten over de fattige og dem der handles med, så de fattige er de magtesløse.

Emnebegrundelse:

Jeg valgte menneskehandel fordi det er meget interessant, da der er mange uskyldige mennesker, der bliver ofre for menneskehandel og fordi det er forfærdeligt at folk sælger andre. Jeg ville også blive klogere indenfor menneskehandel.

Hvorfor interessere det mig?

Fordi jeg synes det er skræmmende, at folk ikke kan gøre noget, når de bliver solgt og svunget til fx. prostitution.

Målet med opgaven:

At blive klogere indenfor menneskehandel og vise andre hvad menneskehandel er og hvor forfærdeligt det er.

Problemstilling:

Dataspørgsmål:

Hvad er menneskehandel og hvordan er arbejdsmiljøet for menneskerne, der bliver offer for menneskehandel?

Hvem er det, der har ”størst” chance for at blive offer for menneskehandel og hvor sker det?

Hvad er konsekvenserne af menneskehandel?

Forklaringsspørgsmål:

Hvorfor griber regeringerne ikke ind?

Hvorfor er problemet så stort?

Hvorfor sker der ikke en ændring fra slavehandel til nu, hvorfor foregår det stadig?

Hvorfor er vi ikke mere opmærksom på problemet menneskehandel?

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver