Hvis man slår ordet Aktivist op i Politikens Nudanske ordbog, vil opslaget give følgende forklaring: En person der er medlem af en bevægelse el. organisation der vil skabe opmærksomhed om en sag gennem forskellige for direkte aktion.
Kommentar til artiklen ” Den splintrede virkelighed” skrevet af Laura Engstrøm, trygt i bladet Samvirke i februar 2001.
Det kan man godt sige jeg er, da jeg er medlem af Greenpeace, er Plan fader for en lille pige på ni år, fra Uganda, og er ude at indsamle penge for Læger Uden Grænser en gang om året. Jeg er
dog ikke medlem af et politisk parti, med det er skam ikke ensbetydende med at jeg ikke har nogen meninger om hvad der sker i omverdenen.
Hvorfor engagere de unge sig ikke?
”Interessere du dig slet ikke for hvad der sker i verdenen du lever i” lyder det alt for ofte stillede spørgsmål fra forældre der mener deres børn ikke engagere sig nok i politik eller lignende. Selvfølgeligt interessere omverdenen og politik de unge, bare ikke 24 timer i døgnet, der skal også være plads til en masse andre ting. Desuden er meget af det der sker enormt svært at forholde sig til. Jeg synes at Ulla Højmark har ret i at den omfangsrige viden som alle unge har om verden i dag, er med til at lamme de unge, da de har kendskab til så mange problemstillinger, men de stadig ikke kender alle detaljer. Det gør det svært at vurdere hvad der vil være bedst at gøre. Andre problemstillinger kan være ekstremt komplicerede, fx krisen i Mellemøsten. Der er formentlig ingen der har nogen perfekt løsning på den problematik. Derfor tror jeg at mange unge simpelthen står af pga. magtesløsheden.
Det er gratis at oprette en konto