1 / 2 sider - klik for at bladre

Resumé af '1 – 2 – 3 – NU!', afsnit 5

Det er gratis at oprette en konto

Resumé af '1 – 2 – 3 – NU!', afsnit 5 er en dansk-opgave fra 2009. Fylder 2 sider (342 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Dette resumé gennemgår afsnit 5 af '1 – 2 – 3 – NU!', hvor Cecilie oplever sin krop blive ædt indefra af 'tutgilaer'. Teksten beskriver også en vens overvejelser om at tage hjemmefra og Cecilies reaktion på en løgn for at beskytte hende.

  • 1 – 2 – 3 – nu!
  • ansvar
  • beskyttelse
  • cecilie
  • indre konflikt
  • løgn
  • tutgilaer
  • venskab

Hun forestiller sig at der er en masse landsbyer inde i hendes krop, og der var en befolkning som bare levede og derinde og gjorde deres job, og når de blev gamle begik de kollektivt selvmord. Men så kom der nogen der hed tutgilaer, som ikke var blevet forgiftet. Giften fik dem til at vokse og blive aggressive, og de begyndte at æde hendes krop. De plyndrede og slagtede de andre landsbyer.

Fordi tutgilaerne æder hendes krop op indefra.

Han opfatter det som en basketball kamp.

Han får det da han laver det mål, hvor han kaster bolden bag over hovedet og skyder lige i kurven. Og Niels ”Pil”, kom og hen til ham og kaldte han ”The Young Gun”.

Jeg ville ønske at jeg kunne tage med hende, men jeg ville ikke kunne gøre det, fordi jeg ikke synes man bare kan tage hjemmefra, jeg synes det er forkert.

Ja, det synes jeg det er. Fordi han ikke har kontaktet ham i lang tid og ikke har snakket med ham, og så får han lige pludselig brug for en, og så vælger han Smælle.

Det ville jeg ikke have det særlig godt med, men han var nød til at lyve, ellers var de aldrig kommet af sted.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver