Side 1 af 17

Innovation eksamenscase

Innovation eksamenscase er en projektopgave-opgave til Uni el lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 17 sider (5.372 ord, ca. 23 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

  • Projektopgave
  • Uni el lign.
  • Karakter 10
  • 17 sider PDF
  • 259 downloads

Skribentens beskrivelse af Innovation eksamenscase

Opgaven er i faget INNOVATION og tager afsæt i en virksomhed som jeg har analyseret, interviewet i lang tid. Opgaven drjer sig om drugerdreven innovation, innovationsledelse, værdiskabelse og "innovationens 7 cirkler".

Uddrag fra opgaven

1.0 Executive summary ”Aquatising” – Et begreb som få kender, men et begreb som de innovative virksomheder for længst har fået øjnene op for. At brande sig selv på kildevand er en måde at profilere sin virksomhed på og forstærke imaget; og image er efterhånden afgørende for omsætningen, i og med at vi lever i en tid med hård konkurrence og en tid hvor imaget derfor bliver brugt som differentiering. Sapphire Water startede i 2004 som totalleverandør af drikkevarer og siden 2005 med Private Label som står for kildevand med egen etikette. Jeg har af min personlige interesse for innovation

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver