1 / 4 sider - klik for at bladre

Konservatisme og politiske ideologier

Det er gratis at oprette en konto

Konservatisme og politiske ideologier er en samfundsfag-opgave fra 2009 til 1.g el. lign.. Fylder 4 sider (828 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Redegørelse for konservatismen, dens historiske baggrund, menneskesyn, samfundssyn, syn på lighed og frihed, samt statens og markedets rolle. Opgaven sammenligner konservatismen med liberalisme og socialisme og diskuterer det politiske venstre-højre spektrum i Danmark med eksempler på partier.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for konservatismen og dens relation til andre politiske ideologier. God struktur og faglig dækning af emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • edmund burke
  • højrefløj
  • konservatisme
  • liberalisme
  • menneskesyn
  • politiske ideologier
  • samfundssyn
  • socialisme
  • velfærdsstat
  • venstrefløj

Starter i 50’ernes oplysningstid, ligesom Som politisk ideologi blev den moderne konservatisme første gang formuleret sammenhængende af Edmund Burke i Reflections on the Revolution in France (1790) som en reaktion på oplysningstidens, liberalismens og revolutionens optimistiske syn på det enkelte individs evne til alene ad fornuftens vej at udvikle sig og konstruere et nyt samfund.

Menneskesyn

Konservatismen anskuer samfundet som en organisme, hvori individerne er født forskellige, men ligeværdige, og hvori de er henvist til at have forskellige differentierede roller. Kamp mellem samfundsorganismens forskellige dele er et brud på den naturlige ordens harmoniske samvirke, en "sygdomstilstand", som skal undgås. Derfor skal anledninger til fx sociale konflikter fjernes, ved at både fællesskabet og den enkelte selv påtager sig et ansvar for sig og sine (socialkonservatisme). Den konservative er med andre ord en, der ønsker at bevare noget. Hvis ordet konservativ står udefineret kan mærkatet sættes på næsten enhver tænkelig person. Med en vis ret kan man kalde så vidt forskellige størrelser som Stalin, præstestyret i Iran og Socialdemokratiet konservative. Alle ønsker (ønskede) de at bevare samfundet som det er. Af samme grund har ordet "konservativ" i mange menneskers ører en negativ klang, men der er der ingen grund til. Konservatismen er nemlig meget mere end blot ønsket om at bevare - Konservatismen er ikke reaktionær.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver