1 siders PDF

Økonomi og arbejdsmarked i Tyskland og Danmark

Det er gratis at oprette en konto

Økonomi og arbejdsmarked i Tyskland og Danmark er en geografi-opgave fra 2009 til 8. klasse. Fylder 1 side (328 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Denne opgave sammenligner Tysklands og Danmarks økonomiske forhold. Den redegør for forskelle i beskæftigelse i landbruget, BNP pr. capita, vækst, eksport/import og forbrug af mobiltelefoner og internet. Desuden vurderes levestandarden ud fra Human Development Index (HDI).

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven sammenligner Tysklands og Danmarks økonomi ud fra flere nøgletal. Den er struktureret og giver en grundlæggende redegørelse, som kan inspirere andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • arbejdsmarked
  • bnp
  • danmark
  • eksport
  • hdi
  • import
  • levestandard
  • tyskland
  • økonomi

I Tyskland har de 2 % beskæftigelse i landbruget, hvor Danmark har 3 %. Det vil sige at Tyskland og Danmark nødvendigvis er nogle industrialiserede lande. Så vi tror at der er nogle flere fabrikker end i de lande som stadig er udviklingslande.

BNP pr. capita er 29.461 i Tyskland, og i Danmark er BNP pr. capita 33.973. Ud fra de tal kan vi se at Danmark er lidt rigere end Tyskland, men stadig er Tyskland et rigt land, især i forhold til udviklingslandene. Den gennemsnitlige vækst i BNP pr. capita i Tyskland er 1,3 % og i Danmark er væksten 1,9 %. Så det viser at lige foreløbig vil Danmark forblive rigere end Tyskland, da vores vækst stadig er højere end Tysklands.

Økonomien i Tyskland fungerer godt, det kan vi se fordi de eksportere mere end de importere. De eksporterer 40 % og importere 35 %.

Forbrug.

I tyskland har 785 mobiltelefon abonnenter pr. 1000 indbygger, hvor vi i Danmark har 883 mobiltelefon abonnenter pr. 1000 indbygger, det viser at der er flere i Danmark som bruger mobiltelefoner. Det betyder at Tyskland ikke er lige så lang fremme som Danmark i industri skalaen.

Internet brugere pr. 1000 mennesker i Tyskland er 785. det er dog en lille smule mere end i Danmark, hvor vi har 527. det viser at hvad Internettet angår, så er tyskland længere fremme i industri skalaen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver