1 / 2 sider - klik for at bladre

Unge knallertkørere: ulykker og forebyggelse

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Unge knallertkørere: ulykker og forebyggelse er en dansk-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (564 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 10. april 2010.

Denne opgave redegør for problemet med unge knallertkørere, der overtræder færdselsreglerne ved at køre uden kørekort, for stærkt og uden hjelm. Den præsenterer statistik over alvorlige knallertulykker blandt unge og beskriver en kampagne, der informerer forældre om deres ansvar for at forebygge ulovlig knallertkørsel.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for et samfundsfagligt problem med statistik og beskrivelse af forebyggende tiltag. Teksten er velstruktureret og informativ.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • forebyggelse
  • forældreansvar
  • færdselsregler
  • knallertkørsel
  • sikkerhed
  • statistik
  • trafikulykker
  • unge

Stadig flere og flere unge køre på scooter uden kørekort, og ikke nok med de ikke har kørekort, de køre også for stærk og nogle kører gerne uden hjelm.

De unge blæser på fartgrænserne og tuner deres knallert/scooter til det yderste. Det er ikke et ualmindeligt syn at se de 14-15-årige køre ulovligt rundt på knallert på gaderne. Derfor er der alarmerende mange unge - også under de 16 år - som bliver involveret i alvorlige knallertulykker

I løbet af fem år har 2.643 unge mellem 15-17 år mistet livet eller kommet voldsomt til skade i en knallertulykke. Ikke overraskende er det de unge drenge, der tegner sig for langt hovedparten af ulykkerne. 85 procent af de dræbte og alvorligt tilskadekomne er unge mænd.

En hjelmtælling i 2004 viste, at 93 % af alle knallertkørere har hjelm på, dog lidt færre når de kører til og fra skole. Det er en stigning i forhold til 1987, hvor det kun var 84 %, der havde hjelm på. Men sygehusenes opgørelser fortæller os, at kun 54 % har brugt hjelm, når de kører på en ulovlig knallert og er involveret i en ulykke.

De unge mener simpelthen at 30-40 km/t er for lidt til en knallert, så de køber udstyr/tuning til deres knallert. Men desværre kan det få disse maskiner til at køre omkring 80-90 km/t. Når man køre så stærk har man næsten ingen beskyttelse hvis man vælter medføre det næsten altid døden.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver