1 / 4 sider - klik for at bladre

Krimi noir eller politisk kommentator? Analyse af 'Coq Rouge'

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Krimi noir eller politisk kommentator? Analyse af 'Coq Rouge' er en dansk-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.429 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 18. januar 2010.

Denne opgave undersøger Jan Guillous roman 'Coq Rouge' i lyset af krimi noir-genren. Den redegør for genrens kendetegn og analyserer, hvordan Guillou bruger romanen til at udtrykke politiske holdninger, især vedrørende Israel/Palæstina-konflikten og kritik af kapitalisme. Opgaven diskuterer også karakteren Carl Hamilton.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Jan Guillous 'Coq Rouge' med fokus på krimi noir og politisk kommentar. Velskrevet og giver god indsigt i både litterær genre og samfundskritik.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • carl hamilton
  • coq rouge
  • genrer
  • israel/palæstina-konflikten
  • jan guillou
  • kapitalisme
  • krimi noir
  • litteraturanalyse
  • politisk kommentar
  • svensk krimi

Den første krimi var ”Mordene i Rue Morgue”, og den blev skrevet af Edgar Allan Poe i 1841, og mere end et halv århundrede senere skrev Palle Rosenkrantz ”Hvad skovsøen gemte”, som er den første egentlige danske krimi. Krimigenren er altså ikke helt ny, hvilket også har medført, at der er mange forskellige undergenrer, som er blevet skrevet under forskellige litterære perioder og henvender sig til forskellige læsere.

Den klassiske engelske krimi, også kaldet puslespilskrimien, er den ældste undergenre. Den beskrives lettest ved at referere til ”Kriminalkommissær Barnaby”, som er prototypen på denne type. Denne foregår typisk blandt overklassen, og detektiven arbejder langsomt og sikkert. Derudover kan detektiven have en assistent, som ikke er fejlfri, hvorfor læseren kan identificere sig med denne. Et typisk træk for denne genre er, at detektiven på forunderlig vis opklarer forbrydelsen. Dette også er genrens akilleshæl, da den simpelthen er for urealistisk. Udover denne undergenre findes der yderligere to, som således udgør de tre største undergenrer. Som modspil til den finere engelske detektiv opfandtes den amerikanske stil, krimi noir, som opstod i 1920´ernes USA. Overordnet set er denne type den dimentrale modsætning til puslespilskrimien, hvorfor detektiven bl.a. er fyldt med fejl, fx har vedkommende selv problemer, og hovedpersonens morale er heller ikke for høj – opklaringen af forbrydelsen er vigtigere end overholdelse af regler. Et eksempel fra filmens verden er ”24 Timer”, hvor handlingen udspilles i et hårdt storbymiljø, hvor narkotika kan være inde i billedet. Alle de førnævnte kendetegn medfører, at krimien er mere moderne og realistisk. Den sidste store krimiundergenre er femi-krimi, som er skrevet af kvinder om kvinder og for kvinder. Dermed gør denne, ligesom så mange andre ændringer i litteraturen, op med den foregående. Hvor krimi noir er hårdtslående fokuserer femi-krimi på de kvindelige værdier som fx følelser og privatlivet. Her kan ”Anna Pihl” nævnes som eksempel, hvor hun kæmper med at være enlig mor, kærligheden, arbejdet samt de mandlige kollegaers accept.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver