Analyse:Type film:Kort film, novelle film. Produktionsår: 1998Instruktør: Henrik Ruben GenzNomineret til en oscar i 2000
Personer:Hovedperson:Teis - storebror
Andre roller:Nico – lillebrorGiinjha – pigen Teis er forelsket i
Personkarakterstik:
Teis:Beskyttende storebror. 9 år. Han er forelsket i Giinjha. Jaloux på sin lillebror. Han er den seje, men stadig genert, men det er mest overfor Giinjha.
Nico:Lillebror til Teis. 6 år. Han ser meget op til Teis og er lidt afhængig af at han skal passe på ham og hjælpe ham. F.eks. skal Teis hjælpe Nico med at klæde sig på til fødselsdagsfesten og følge ham derover.
Kort resume:Filmen handler om to brødre, Teis og Nico. Den ældste af brødrene, Teis, bliver forelsket i en pige, Giinjha, fra hans kvarter. Hun inviterer Nico til fødselsdagsfest, men det var egentlig hendes hensigt at invitere Teis, som bliver syg af jalousi. Teis bliver efterfølgende også inviteret til festen og i fødselsdagsgave kysser han Giinjha.
Farver:De grå farver udenfor viser at det er en trist ghetto miljø. Giinjha går i rødt tøj, som symboliserer kærlighed. Rummene i hendes hjem er også røde. Invitationen til hendes fødselsdag er også sendt i et rødt brev.
Musik/lyd:Hver gang man ser Giinjha, kommer der en drømmende spændingsmusik/underlægningsmusik.Når Teis får den ide at låse Nico inde, kommer der også spændings lyd. Underlægningsmusikken viser at der er kamp mellem de to brødre, f.eks. i starten når de spiller basket og man kan hører dem kommer til at blive en konflikt. Lige når Teis har kysset Giinjha, kommer der er en trist musik fordi hun først bliver sur. Kort efter bliver hun glad og der kommer en drømmende musik og jubel. Ekstra høje kysse lyde når de kysser.
Det er gratis at oprette en konto