1 / 2 sider - klik for at bladre

Boganmeldelse af 'Fucking Forelsket'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Boganmeldelse af 'Fucking Forelsket' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (494 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 6. april 2010.

Denne boganmeldelse af Nils Schous ungdomsroman 'Fucking Forelsket' giver et detaljeret referat af handlingen, hvor Andreas forelsker sig i Monika. Opgaven inkluderer personkarakteristik af bogens hovedpersoner, en analyse af sproget og de centrale temaer som kærlighed, sorg og vold. Afsluttes med en personlig vurdering af bogen.

Redaktørens vurdering
7 God
Komplet boganmeldelse med referat, personkarakteristik og temaanalyse. Giver god inspiration til andre elever på folkeskoleniveau.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • andreas
  • boganmeldelse
  • forelskelse
  • fucking forelsket
  • kærlighed
  • monika
  • nils schou
  • sorg
  • ungdomsroman
  • vold

Boganmeldelse af ”Fucking Forelsket”

Forfatter og titel:

Fucking Forelsket, af Nils Schou.

Forlag:

Apostrof.

Genre og tid:

Ungdomsroman, i nutiden.

Referat:

Denne bog handler om Andreas, som er håbløst forelsket i Monika fra hans klasse. Andreas er en outsider i klassen. Han har flyttet skole rigtig mange gange. Anreas’ mor Judy er lige død af kræft. Andreas snakker med sin døde mor, som er kommet i himlen. Han skriver alt ned i sit kladdehæfte. En aften, hvor de er til fest, ser Andreas Monika på vej ud for at brække sig. Der er intet spor efter hende, men til sidst finder han hende med bræk på hele kroppen. Han tager hende til hospitalet. Lægerne fortæller ham, hans far og lillebror, at hun har fået tæsk. Monika tager med hjem til Andreas, hvor hun bliver. De fortæller hinanden alt bortset fra dét, at Andreas er forelsket i hende. Han er bange for svaret. Men Monika finder hans kladdehæfte og finder ud af, at han er forelsket i hende. Det viser sig, at Monika har de samme følelser for Andreas, som han har for hende. Så de beslutter, at de i hvert fald skal leve de næste 28 år sammen.

Personkarakterstik:

Andreas

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver