Antarktis dækker sydpolen hvilket ligger i det sydlige ocean som er det mindst tilgængelige område på jorden da der ikke en nogen fastboende mennesker endnu. Antarktis er verdens femte største kontinent som har et areal på 13.000.000 km2 og er dermed mere end 300 gange større end Danmark. Deraf er et område på 600.000 isfrit Om vinteren fordobles arealet på grund af isdannelse af havvand. Området indeholder ca. 70% af verdens totale ferskvandsressourcer.
Omkring 5000, hovedsagelig forskere, lever på Antarktis, flest i sommerhalvåret, da temperaturerne om vinteren kan blive ekstrem lave pga. solens position i forhold jorden, og da solen stråler rammer meget skævt på jorden får planterne og jorden ikke særlig meget udnytte af strålerne og det er derfor at de træer og buske der findes ikke er særlig store. Om sommeren er kysterne dækket af pakis (isflager der er skubbet sammen)
Isen på Antarktis er i gennemsnitlig 2000 meter tyk, nogle steder er der blevet målt helt op til 4700 meter. Ismassen er hele tiden i bevægelse og bevæger sig ud mod kysten med en hastighed af nogle meter om året dvs. at sydpolen er dækket af en stor gletcher.
Antarktis historie:
Man har i mange år 100 ment der var et stort kontinent mod syd men det var først i 1819 det blev opdaget af sælfangeren Nathaniel Palmer tros flere havde været meget tæt på det store kontinent. Og Antarktis blev et godt sted for sæl fangere. Og i midten i 1830erne begyndte man og forske der oppe og begyndte og tilrettelægge kystlinjer. Den første overvintring på selve fastlandet og den første hundeslædeekspedition blev gennemført i 1899 af en britisk gruppe under ledelse af C.E. Borchgrevink. Sydpolen blev første gang nået den 14.12.1911 af Roald Amundsen, som ikke mindst benyttede sig af sine erfaringer med brug af hundeslæder i Arktis. I løbet af 200 mio. år har Antarktis skilt sig ud fra den sydlige halvkugles tidligere superkontinent, og har bevæget sig gennem flere klimazoner og klima-epoker til sin nuværende placering omkring den geografiske sydpol. Forskere har fundet massevis af forsteninger, som beviser, at Antarktis har haft en varm fortid. For ca. 30 mio. år siden var klimaet fx subtropisk. Tidligere har der levet bl.a. dinosaurer, hvor der i dag kun er sne- og isørken. I slutningen af 2. verdenskrig imødegik Storbritannien territoriale krav fra Argentina og Chile ved at etablere den første permanente base på kontinentet. Også Frankrig, Norge, Australien og New Zealand har stillet territoriale krav, men en international traktat, Antarktis-traktaten, fastfrøs i 1959 alle territoriale krav. I vinteren 1999 havde 18 lande i alt 43 videnskabelige stationer i drift.
Det er gratis at oprette en konto