1 / 11 sider - klik for at bladre

Filmtekniske virkemidler

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 11 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Filmtekniske virkemidler er en dansk-opgave fra 2010 til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 11 sider (4.374 ord, ca. 19 min. læsning) og blev publiceret 4. maj 2020.

det har alle filmtekniske virkemidler, du skal bruge. du kan se det hele ; p.o.v, klipning, filmning, kamera bevægelser osv.

FILM-X / Håndbog i filmiske virkemidler / Skoletjenesten FILM-X / Det Danske Filminstitut 2003

HÅNDBOG I FILMISKE VIRKEMIDLER

At film er levende billeder, er faktisk en illusion. For film består af 24 faste billeder i sekundet. Årsagen til, at motiverne på billederne ser levende ud på film, er den, at det menneskelige øje er trægt - eller langsomt i opfattelsen af enkeltdele i en hurtig bevægelse (‘øjets træghed’). Øjet kan ikke nå at se de enkelte still-billeder i en film – og bliver derfor så at sige snydt: motiverne på de faste billeder ser faktisk ud som om, de bevæger sig! I det følgende defineres udvalgte gængse begreber, når det gælder de filmiske virkemidler. Især begreber med relevans for undervisningsforløb i FILM-X.

BILLEDE, PERSPEKTIV OG BEVÆGELSE

BILLEDUDSNIT Vi anvender begreberne Total, Halvtotal, Halvnær, Nær og Ultranær til at beskrive de forskellige billedudsnit i en film. Det er som udgangspunkt lettest at forstå begreberne i forhold til en persons størrelse i en film. Forestil dig en oprejst person ved en bil på en gade: • TOTAL viser hele personen/genstanden samt omgivelserne. Dette bruges ofte som start på en ny scene for at understrege, hvor personerne/genstanden er. • HALVTOTAL viser typisk en person fra taljen og op/cirka halvdelen af en genstand. Dette udsnit bruges ofte, fordi man kan se, hvad personerne foretager sig og se deres ansigtsudtryk m.v. • HALVNÆR viser en person fra f.eks. brystet og op/en karakteristisk mindre del af en genstand. Dette udsnit er velegnet i en dialog, hvor man skal se personernes ansigsudtryk og artikulation. Halvnær bruges gerne efter et total eller halvtotal, hvor personer/genstande er blevet identificeret. SIDE 2

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver