1 / 7 sider - klik for at bladre

Porteføljemanager: Vejen dertil og jobbet

Det er gratis at oprette en konto

Porteføljemanager: Vejen dertil og jobbet er en samfundsfag-opgave til 9. klasse. Fylder 7 sider (1.612 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 10. september 2010.

Denne opgave definerer en porteføljemanager som en professionel investor, der træffer investeringsbeslutninger for andre. Den undersøger den mest hensigtsmæssige uddannelsesretning, de risici der er forbundet med jobbet, samt arbejdsforhold og karriereveje. Opgaven diskuterer også vigtigheden af netværk og kvalifikationer som bachelor- eller mastergrad i finansiering eller økonomi.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid opgave der redegør for en karrierevej inden for finans. Den er velstruktureret med problemformulering og besvarelse af delspørgsmål, hvilket giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aktier
  • erhvervsøkonomi
  • finans
  • ha erhvervsøkonomi
  • hhx
  • investering
  • karriere
  • porteføljemanager
  • risiko
  • uddannelse

Hvilken uddannelses retning er den mest hensigtsmæssige for stillingsbetegnelsen? #

Hvorfor er der bundet en risiko til jobbet som porteføljemanager? #

Hvordan er arbejdsforholdene og hvilke opgaver får man som portefølje manager?#

Hvordan afspejler man vejen frem i sin karriere som porteføljemanager?

Konklusion

Hvad er en porteføljemanager?

En porteføljemanager er en stillingsbetegnelse for en professionel investor. Porteføljemanageren foretager investerings beslutninger for andre mennesker placeret under porteføljemanagerens kontrol. Man kan sige det er en finansiel karriere som er involveret i investerings rådgivning. En porteføljemanager arbejder i en gruppe af analytikere og forskere, og er helt klart ansvarlig for en investeringsstrategi, og porteføljemanageren er også ansvarlig for udvælgelsen af en passende investering til fx en fond. porteføljemanager har i arbejde, at maksimere værdien af porteføljen, og samtidigt give porteføljen en vis balance. Det udgør ligeledes at det er vigtigt tilpasse porteføljen til organisationens strategi. Det er deres opgave at sortere mellem relevante oplysninger og det er deres dom hvornår der skal købes eller sælges værdipapir i porteføljen.

Hvilken uddannelses retning er den mest hensigtsmæssige for stillingsbetegnelsen?

Efter niende klasse står det helt klart at hhx er det mest hensigtsmæssige for stillingsbetegnelsen som jo er en gymnasial uddannelse som giver mig adgang til en universitets uddannelse. Efter hhx ville jeg gerne læse videre på en universitets uddannelse, jeg gerne læse videre til HA – Erhvervsøkonomi.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver