Filmen Bram Stoker's Dracula er en film om Grev Vlad Dracul (Gary Oldman), der i 1462 mister sin store kærlighed, sin kone Elisabeta (Winona Ryder), hvorefter han erklærer, at han vil hævne Elisabeta med alle mørkets krafter.
Senere i 1897 opdager Dracula, da den unge Jonathan (Keanu Reeves) kommer til Transsylvanien for at afslutte en handel med den nu ældre greve, at der er en reinkarnation af sin afdøde kone. Hendes navn er Mina, og hun er forlovet med Jonathan, som Dracula vælger at holde til fange på sit slot for at opsøge Mina og få hende til at huske tilbage til deres tid sammen og for at forføre hende.
Minas veninde bliver angrebet af Dracula og bliver selv til en vampyr, der hungrer efter blod. Dette gør, at Van Helsing påbegynder sin jagt på Dracula og på at udrydde ham og hans evige forbandelser, inden han får forført Mina og inden hun ender samme sted som sin veninde, at blive en vampyr, der hungrer efter menneskeblod.
Filmen Bram Stoker's Dracula skulle gerne forestille en gyser. Det er dog lidt en utroværdig gyser pga. de ufærdige scener, som gør, at det nærmerst virker som om, at instruktøren har villet gøre grin af bogen med denne film. Blodet, der bliver brugt i filmen ser meget kunstigt ud, og nogle gange er det som om, at der bliver ”glemt” nogle ting som f.eks. den lille pige, Lucy tager med sig, men som pludselig forsvinder, da Van Helsing har dræbt Lucy.
Det er gratis at oprette en konto