Side 1 af 3

Tingseventyr

Tingseventyr er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 3 sider (1.194 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 30. oktober 2010.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 3 sider PDF
  • 31 downloads

Skribentens beskrivelse af Tingseventyr

Dette er mit tingseventyr, som jeg fik 10 for. Det handler om 4 guldtallerkener, lyder kedeligt, men det er det ikke :) Jeg håber i syntes godt om det :)

Uddrag fra opgaven

De 4 guld tallerkner De 4 guld tallerkner Der var engang fire flotte guld tallerkner, som alle hed achimenes, som betyder tallerken blomst på latin. De 3 første achimenes var generte og sagde aldrig noget, de var nu bare glade for dem de nu var, og havde ikke behov for at lade sig forlyde om deres kunstneriske udsmykninger. Den sidste achimenes var stik imod de 3 første, den snakkede som et vandfald hele dagen lang, om dens flotte udsmykninger, og hvor meget bedre den var end de andre. De 4 achimenes var udstillet på den øverste hylde i skabet, hvor

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver