Det frivillige register, denne artikel fortæller en masse om folks meninger. Det kan være politimænd, indbrudstyve osv. Facebook. Denne tids stjælende hjemmeside, er lige frem gået hen og blevet en ’’afhængighed’’ for nogle danskere. Hvorfor? Fungerer det sådan? Er Facebook sådan?
Facebook. Denne tids stjælende hjemmeside, er lige frem gået hen og blevet en ’’afhængighed’’ for en stor del af den danske befolkning. Hver tredje dansker er medlem af Facebook. Facebook er så udbredt, at en størstedel af verden har det.
Jeg selv, , IT – Ekspert mener dog, at Facebook er en yderst negativ side på mange punkter. Mange mennesker, har svært ved at slippe chatsiden igen, når de først er blevet medlem. Facebook holder dig nemlig opdateret, alt efter hvor meget dine venner/ din familie ligger ud. Man kan holde sig opdateret omkring forhold, statusser, billeder og andre ting. Det er meget normalt, at danskere har Facebook. Spørger du en tilfældig dansker i alderen 13 – 24 om personen har Facebook, vil personen nok svare ja.
Fordele og ulemper
Der kan være rigtig mange fordele og ulemper ved Facebook. En ulempe kan være, at Facebook skabe konflikter, både mellem familie og venner. En anden ulempe ved Facebook kan være, at man kan blive lagt ud. Man kan blive ’’offer’’ for en chat. Dvs. at folk kan skrive dårligt om en/ bagtale en.
Det er gratis at oprette en konto