Hvis man tager Neos efternavn Anderson betyder det ”Son of Man”. Ander- er græsk og betyder Man/menneske, og -son betyder søn = Søn af mennesket. Neo betyder Ny og hvis man sætter det hele sammen betyder det ”ny søn af mennesket eller ny menneskesøn.
Neo lever et dobbelt liv, som computerhackeren Neo om natten og Thomas Anderson som arbejder ved et software firma om dagen. Grunden til at Neo blev hacker, var at han altid har haft følelsen af, at verden var forkert, at noget var galt.
I starten opfatter Neo sig selv som en ligegyldig person. Han er bare en almindelig mand som bor alene og har et ulovligt arbejde om natten. Da han møder Morpheus, er han nysgerrig på den ”ny verden”, men alligevel bange. Da Morpheus fortæller ham om ”the matrix”, tror Neo ikke rigtigt på det, han tror ikke på skæbnen, og han tror ikke på, at han er den udvalgte. Men alligevel tager han den røde pille.
Da han er kommet ind i ”the matrix,” har han stadig svært ved at tro på Morpheus. Han har i det hele taget svært ved at slippe sindet.
Som tiden går, begynder han at tro på Morpheus. Men da han besøger Oraklet, får han at vide, at han ikke er den udvalgte. Han får også at vide, at på et tidspunkt kommer han til at stå med hans eget og Morpheus liv, og han skal træffe et valg om hvem af dem, der skal overleve.
Det er gratis at oprette en konto