Side 1 af 3

Reportage

Reportage er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 3 sider (898 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 29. november 2010.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 12
  • 3 sider PDF
  • 349 downloads

Skribentens beskrivelse af Reportage

en særdeles flot reportage (i følgemin lærer) og en oversvømmelse i østen, hvor folk har oplevet mange jordskælv, og oversvømmelser, men nogle en den her kaliber.

Uddrag fra opgaven

Stort regnskyl rammer Japan At være vidne til en oversvømmelse er en begivenhed, der er overvældende, fascinerende og uhyggelig på en gang. For nogle dage siden skete det i Japan. Dagen inden. Tirsdagen inden det kraftige regnskyl meldte Japans Meteorologiske Institut, at der den næste dag ville komme et kraftigt regnskyl. De meldte, at der sandsynligvis ville komme store oversvømmelser i store dele af landet. I den lille by Zumpas var indbyggerne i gang med at flytte ting så højt op som muligt, da der sandsynligvis ville komme vand ind i deres huse. Alle folk i byen så anspændte ud,

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver