1 / 4 sider - klik for at bladre

Teenagere fravælger sporten: årsager og konsekvenser

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Teenagere fravælger sporten: årsager og konsekvenser er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (862 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 12. november 2010.

Denne opgave undersøger årsagerne til, at flere unge fravælger sport. Den belyser faktorer som sociale prioriteter, usunde kostvaner og manglende motivation. Opgaven diskuterer også forældrenes indflydelse og Sundhedsstyrelsens potentielle kampagner for at fremme motion blandt unge.

Redaktørens vurdering
7 God
Velfunderet diskussion af unges fravælgelse af sport, med eksempler og forslag til løsninger. Giver god inspiration til emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • forældreansvar
  • kostvaner
  • motion
  • motivation
  • sociale faktorer
  • sport
  • sundhed
  • sundhedsstyrelsen
  • unge

Flere og flere unge, fravælger sporten nu om dage. Maden bliver for fed, fester er der nok af, og slikskålen bliver for stor. Jeg har snakket med nogle unge om, hvorfor man vælger sporten fra.

Førsteholdet eller fester?

Jeg har snakket med Emil på 16 år, fra Ribe. Han udtaler selv, at fodbolden er blevet for kedelig, og er derfor med til at undgå fodboldtræningen ved at blive hjemme og spille computer og lign. Emil er et stort talent inden for fodbold, men formår dog ikke at leve helt op til trænerens forventninger, hvad angår mødetiderne, siger Emil. Hans træner har tilbudt ham plads på førsteholdet, i den lokale fodboldklub, men Emil

føler ikke at han er klar til et større og vigtigere hold. Han ved godt, at vælger han førsteholdet skal mødetiderne passes. Emil går normalt til fester, i weekenderne. Han siger selv at han står i et dilemma, for vælger Emil førsteholdet er fester og alkohol udelukket, da de kampe der skal spilles på førsteholdet foregår om Lørdagen. Vælger han derimod fester fra og kommer på førsteholdet får Emil både en bedre kondi og 1000 kr. i lommepenge hver måned, fra fodbold akademiet.

Emil siger, at han i sidste ende, godt kan se at det er klogt at vælge fodboldklubben, frem for festerne. Emil har i lang tid forsøgt at få sig et job, her har Emil muligheden for både at spille med fodbolden og oven i købet få sig, en god sum lommepenge. Men kan det virkelig passe at man er nød til at give de unge penge, for at dyrke motion, jeg vil våge og påstå at der mindst er én sportsgren alle vil få glæde af uden at man bliver betalt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver